Článek na americké platformě Medium mluví hned o několika zdrojích z Trumpova blízkého okolí, jež přiznávají, že se americký prezident vyloženě "vyhýbá čtení". Velký podíl na tom má mít hlavně jeho omezená schopnost vstřebat z textu obsah samotných slov.
Bývalá manželka prezidenta Ivana Trumpová kdysi magazínu Vanity Fair přiznala, že "snad nikdy neviděla" svého manžela, jak bere do ruky knihu. Jednou ze vzácných výjimek měl být výtisk sebraných projevů Adolfa Hitlera, který si "čas od času" četl.
[chooze:article;value:606008]
Bývalý ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson pak kdysi dokonce prohlásil, že gramotnost Donalda Trumpa "dosahuje nuly" a "často se rozčílí, když mu někdo sdělí informace, které by měl znát".
Neobvykle omezená slovní zásoba prezidenta, které dominují jeho oblíbená superlativa jako "nejlepší", "největší" a "nejkrásnější", je lidem dobře známá. Rozsah Trumpova slovníku dokonce odpovídá podle studie zveřejněné magazínem Newsweek zhruba čtvrté třídě.
Americký novinář Michael Wolff, autor knižního bestselleru Oheň a vztek (Fire and Fury: Inside the Trump White House) ve svém textu popisuje Trumpa jako člověka s "extrémně nízkou schopností pozornosti a soustředění".
Novinář tuto skutečnost dává do souvislosti s údajnou prezidentovou neschopností číst delší texty. Wolff například popisuje, že když Trumpovi předkládal jeho personál jakýkoli jen trochu delší text, musel obsahovat odrážky se shrnutím jednotlivých témat.
[chooze:article;value:605855]
"Trump funguje pouze a zcela v rétorickém světě. Všechno je pro něj jen o tom, co on sám chce. Neposlouchá, neslyší, prostě si dělá, co si zrovna zamane," napsal novinář.
Amerikanista Jan Beneš dává prezidentovo chování do souvislosti spíše s jeho specifickou osobností. "Trump nemá omezenou mentální kapacitu. Jen není intelektuálně zvídavý, příliš se nezajímá o svět okolo sebe. Vzdělání a rozhled pro něj nejsou důležité hodnoty a více ho zajímá propagace sebe sama, svých firem a své image," řekl Beneš TN.cz.
Zároveň připomněl, že právě tyto vlastnosti mu pomohly dvakrát se probít do Bílého domu.
Samostatnou kapitolou, která se mimo jiné často a pravidelně probírá na sociálních sítích, je Trumpův bizarní a unikátní podpis. Ostré tahy fixem trojúhelníkových tvarů mnoha lidem připomínají zápis seismografu měřícího otřesy země, nebo dokonce záznam srdečního EKG.
"Je evidentní, že Trumpův podpis je velmi výrazný. Celkově se dá říct, že je ve velkém přepětí, které obtížně uvolňuje. Z toho může pramenit jeho impulzivita," řekl TN.cz Jan Jeřábek, grafolog a předseda České grafologické komory (ČGK). Zároveň připomněl, že podpis je vždy součástí širokého kontextu písemného projevu jednotlivce a jeho výrazových vyjádření – například kresby, gestikulace, mimiky nebo držení těla.
"Hranatost, reprezentovaná výraznými úhlovými tahy vypovídá o absenci empatie," míní grafolog. Podle něj vytvořit takový podpis vyžaduje "opravdu velké, až chronické napětí". V podpisu prezidenta rovněž rozeznává náznaky černobílého myšlení a principu "buď, anebo": "To se může velmi často projevovat i v sociálních vztazích – druhý je vždy buď přítel, nebo nepřítel."
Nečitelnost jednotlivých písmen pak podle Jeřábka vypovídá o základním vzorci útěk/útok a neustálém boji. "Další znatelný okruh je jeho dominance a vysoká ambice," dodává.
[chooze:article;value:605911]
Velmi netradiční je pak Trumpova volba tlustého černého fixu, který k účelům podpisu vždy používá. "V psychologii výrazu máme takzvanou pastózní čáru. Ta Trumpova je většinou spojena s výraznou smyslovostí. Autor takového podpisu je závislý na smyslech," říká expert. Naráží přitom právě na mentální schopnosti prezidenta.
"Opravdu to není žádný intelektuál, naopak. Je hodně smyslově konkrétní a pudový. Už volba pera totiž vypovídá o hodně věcech. Čára, kterou produkujeme, vypovídá o našem individuálním projevu," uzavírá Jeřábek.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.