Rodině se dům hroutí před očima. Mají strach a nikdo jim nechce pomoct

Před 15 lety měla začít výstavba garáží a nových bytů podél rodinného domu. Rodina s tím souhlasila, ale netušila, jak to všechno dopadne. Pod domem byl vykopán svah, který měl být zajištěn opěrnou zdí. Jenže místo toho tam dnes nestojí ani garáže, ani byty, ani opěrná zeď. A z původně obytného domu se stala neprodejná ruina, která se doslova hroutí.

"Řešíme nezabezpečenou pilotovou stěnu, která měla obsahovat 27 jednotlivých pilotů, je jich 18 pouze, na jedné části chybí úplně," popsala majitelka paní Andersová. Po pár letech to způsobilo na domě obrovské praskliny, které se rozšířily natolik, že již procházejí skrz naskrz.

A to není jediný problém. "Zvětšují se praskliny, kromě toho nám sem skrz ty praskliny lezou mravenci a jiný hmyz, protože je to venku celé rozkopané," pokračovala majitelka.

[chooze:article;value:602095]

"Ty praskliny slouží k tomu, aby lidi varovaly, že je ta konstrukce narušená. Ve chvíli, kdy se rozšíří tak, že dojde ke kolapsu, tak se budova prostě zřítí," upozornil stavební projektant.

"Luxfery jsou popraskané, komín nám popraskal, všechno je prostě zničené. Promrzají nám podlahy, protože jsou odkryté základy, zem se vysypává mezi těmi piloty, zvýšená vlhkost a plíseň," vysvětlila majitelka. 

Opěrná zeď měla stabilizovat svah. Od začátku je ale nefunkční a rozestavěná. A výsledek? Praskliny v domě a popadané cihly. Nikdo s tím ale nic nedělá a rodina už si neví rady.

Stavbu měl údajně dokončit Ital Alberto di Stefano se svou firmou Hope Valley. Ten stavbu započal, ale skončil v insolvenci. To ale není žádná novinka. Podle našich informací to, že něco rozjede a pak skončí v insolvenci, se mu již v minulosti stalo. Jeho firma má sídlo na virtuální adrese v Praze, kde ho nikdo nikdy neviděl.

[chooze:article;value:585677]

V tomto případě by prý měl zasáhnout příslušný stavební úřad. Ten sice developerovi udělil pár pokut, ale to situaci nevyřešilo. K dalším krokům ovšem nepřistoupil.

"Udělala jsem všechno, co jsem mohla, ale nikde jsem neměla zastání. Ani ministerstvo pro místní rozvoj ani krajský úřad neudělal nic, stavební úřad to prostě dělat nechce," tvrdí majitelka.

Na úřadu nechtěli odpovědět ani nám. "Není pravdou, že stavební úřad nekoná. V r. 2019 byla vydána výzva ke zbudování opěrné zdi, v r. 2020 vydáno nařízení ke zbudování opěrné zdi a v r. 2022 byla udělena pokuta za nesplnění povinnosti. K náhradnímu výkonu rozhodnutí nemohlo dojít," odpověděla e-mailem vedoucí stavebního úřad Úvaly Helena Hozmanová.

"Stavební úřad v tomto případě mohl zahájit výkon rozhodnutí, buď udělováním pokut, případně náhradním výkonem, ke kterému nepřistoupil, tím pádem se dostáváme do situace, kdy obyvatelé toho domova jsou v ohrožení života," upozornil právník Igor Pieš.

[chooze:article;value:602106]

A tak začal byrokratický ping-pong. Úřady si mezi sebou přehazují odpovědnost už sedm let, aniž by se pohnuly. Všichni se tváří, že se jich to netýká.

"Krajský úřad opakovaně uplatňoval vůči MěÚ Úvaly opatření proti nečinnosti z moci úřední, a to formou příkazů se stanovením lhůty k učinění potřebných opatření ke zjednání nápravy. (…) Při posuzování podnětů na nečinnost nebyly shledány důvody k převzetí věci krajským úřadem," sdělila Zuzana Žídková z oddělení PR a komunikace Krajského úřadu Středočeského kraje.

"Pokud došlo k zavinění toho stavu stavebním úřadem tím, že porušil svoje povinnosti, tak by to byl i stát," vysvětlil Pieš. "Ministerstvo uložilo Krajskému úřadu Středočeského kraje, aby v součinnosti se stavebním úřadem prověřil, zda doposud nebylo vykonáno rozhodnutí stavebního úřadu o nařízení postavení stavby opěrné zdi, a v případě, že vykonáno nebylo, aby byl odborně nápomocen stavebnímu úřadu pomoci zajistit kroky vedoucí k výkonu rozhodnutí, popřípadě aby učinil přiměřeně opatření proti nečinnosti stavebního úřadu. Ministerstvu však nepřísluší meritorně zasahovat do řízení," reagovala vedoucí oddělení komunikace ministerstva pro místní rozvoj Karolína Nová.

[chooze:article;value:592609]

"Stavební úřad měl vymáhat rozhodnutí postavit opěrnou zeď tzv. náhradním výkonem. To prakticky znamená, že měl uložit postavit zeď jiné osobě na místo povinného (stavebníka). (…) Postup stavebního úřadu jsme shledali v rozporu se správním řádem i stavebním zákonem," informovala právnička Kanceláře ombudsmana Jana Vašíková.

S úřady nepohnul zatím ani ombudsman a ani posudek nezávislého statika, který jasně doporučuje, aby stavební úřad začal konat. "Je na místně příslušném stavebním úřadě, aby v této věci začal neprodleně konat tak, aby nedošlo další degradací k rozvoji trhlin a tím v krajním případě ke ztrátě stability (posuvu) objektu a ohrožení lidských životů," varoval statik. Hrozí podle něj zřícení.

"Pokud by obyvatelé domu došli k tomu, že se jedná o nečinnost nebo závadný postup stavebního úřadu, přichází v úvahu obrátit se na nárok na škodu na stát," poradil Pieš.

Situace se zdá být zapeklitá i pro samotné odborníky kované v právu. Paní Andersová zkoušela oslovit několik advokátů, ale nikdo se do takové šlamastiky neodvážil pustit. 

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.