Když půjdete po akcích, seženete litr stoprocentního pomerančového džusu za 60 korun. Jinak za něj v obchodech zaplatíte i dvojnásobek. Jde přitom o džus z koncentrátu, nikoliv o čerstvou šťávu.
Cenu pomerančů do astronomických výšek vystřelila situace na plantážích, především v Jižní Americe. "Pomerančovníky byly napadeny v současné době neléčitelnou bakteriální chorobou HLB," vysvětluje ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů Veronika Jakubcová.
"Nakažené stromy se musely zlikvidovat a chvíli potrvá, než vyrostou další. Bude trvat orientačně tři až čtyři roky, než se produkce pomerančů vrátí nebo by mohla vrátit do svého původního stavu," tvrdí Jakubcová.
[chooze:article;value:594768]
Výpadek je přitom celosvětový. Někteří proto raději dočasně vyřadili pomerančovou šťávu ze svého sortimentu. "Důvodem vysoké ceny našich pomerančových šťáv jsou vysoké ceny polotovarů, které nakupujeme z Brazílie," říká generální ředitel společnosti Linea Nivnice Gabriel Slanicay.
"Viděli jsme, že i při těch vysokých cenách nějaké prodeje byly, tak jsme to vrátili zpátky. Stále jsou ale žalostné. Klidně to může být o pět milionů litrů ročně méně," dodává Slanicay.
"Cena pomerančového džusu ještě nějakou dobu poroste, než se trh nějakým způsobem stabilizuje," předpovídá pak agrární ekonom z České zemědělské univerzity Tomáš Maier.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.