Stáhněte vojáky z východních zemí, žádali Rusové. V NATO rostou obavy

Během americko-ruských rozhovorů v saudskoarabském Rijádu Moskva údajně jako podmínku "normalizace vztahů" požadovala, aby Spojené státy stáhly jednotky NATO z východního regionu. Do něj patří Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, pobaltské státy, Rumunsko či Bulharsko. S odvoláním na Rumunsko o tom informoval web listu Financial Times.  

Americká delegace vedená ministrem zahraničí Markem Rubiem však tento požadavek podle bezpečnostního poradce rumunského prezidenta Cristiana Diaconescua odmítla. Uvedl ale, že vývoj americko-ruských vztahů a postoj prezidenta Donalda Trumpa politiky stále více znepokojuje. 

"Chápu to tak, že se situace může změnit z hodiny na hodinu, ze dne na den," řekl Diaconescu stanici Antena 3 v narážce na kritická vyjádření, která po jednání v Rijádu pronesl Trump na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na své sociální síti Truth ho například nazval "diktátorem bez voleb". 

[chooze:article;value:598941]

Diaconescu také varoval, že dialog mezi USA a Ruskem hrozí "novou Jaltou". Narážel tak na Jaltskou konferenci z roku 1945, ze které odjížděly delegace Velké Británie, USA a Sovětského svazu s dohodou o poválečném rozdělení Německa do čtyř okupačních zón. 

Na to, aby Trump požadavku Kremlu neustoupil, se podle Diaconescua zaměří britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron. Ti se podle webu The Hill s Trumpem setkají v Bílém domě už příští týden. 

Jak připomíná web Kyiv Independent, ruský prezident Vladimir Putin často tvrdí, že NATO představuje pro Rusko hrozbu. Aliance se podle něj navíc snaží rozšířit své hranice na východ. Rusko také dlouhodobě požaduje, aby se Ukrajina nestala členem NATO. 

Trump stupňuje výroky proti Zelenskému. Podívejte se na reportáž TV Nova (02/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.