Více peněz na obranu, shodli se lídři v Paříži. To říkají už roky, upozornil expert

Na setkání evropských lídrů v Paříži se řešily kroky, které mají vést k silnějšímu postavení Evropy. Zároveň se účastníci shodli na vyšší finanční podpoře pro obranu. Česko však k jednání nebylo přizvané, což kritizoval i premiér Petr Fiala (ODS).

"Je škoda, že jsme si neprobojovali místo. Na druhou stranu si musíme říct, že z hlediska velikosti populace či ekonomického výkonu nepatříme k nejsilnějším hráčům v Evropě. Nicméně nemyslím si, že bychom měli zůstat stranou kvůli dalším širším evropským iniciativám," okomentoval Drmola. Schůzky se naopak účastnily Španělsko či Itálie, jimž jsou dlouhodobě vyčítané nedostatečné příspěvky do společného rozpočtu NATO. 

Výstupy ze summitu v Paříži odborník hodnotí jako nepřekvapivé. "Rétorika všech zástupců k tomu dlouhodobě směřovala. Jedna věc je přijít s prohlášením, že je potřeba mít silnější Evropu, že je potřeba investovat více do obrany. To jsou prohlášení, která jsme poslouchali už tři roky zpět, ale důležitý je krok od slov k činům," rozebírá Drmola.

[chooze:article;value:598385]

​Například francouzský prezident Emmanuel Macron mluvil o možnosti vyslání evropských pozemních jednotek na Ukrajinu. Zvažuje to i Velká Británie. Ale nemá se jednat o posílení Ukrajiny v bojích. "Všechny návrhy, zejména ty z poslední doby, směřují k umístění sil jako garanta bezpečnosti poté, co konflikt bude ukončen. Tady se vůbec nedebatuje o tom, že by tam měly být vyslány síly, které by se měly zapojit do bojů," vysvětluje.

Drmola také upozornil, že pokud by na Ukrajinu zamířily vojenské jednotky určené k udržování míru, je nutná co nejširší dohoda mezi státy. Celý rozhovor si můžete přehrát pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.