Čtveřice motorkářů na terénních strojích si udělala v lese improvizovanou závodní dráhu. Když je zadýchaný lesník doběhl, snažili se zmizet. Zjevně se jednalo o naprosté začátečníky – poslední ze skupiny nedokázali přes lesní výmoly z místa odjet a dvakrát spadli z motorky.
"Pokoušel se je zastavit, ale oni ho samozřejmě neposlechli, zazněla tam nějaká nadávka a zmizeli," řekl ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška.
[chooze:article;value:594482]
Podle ředitele lesního podniku porušili jezdci předpisy hned dvakrát. S motorovým vozidlem vjeli do lesa bez souhlasu majitele, navíc se pohybovali v přírodní rezervaci, kde je třeba povolení ochranářů.
Lesníci sice mají jezdce natočené, ale ani nepodávali trestní oznámení. Dopadnout motokrosaře je prý téměř nemožné. "Nemáte šanci je dopadnout, mají zakryté espézetky, helmy, nepoznáte nic," říkají.
Při dopadení jim navíc hrozí jen pětitisícová pokuta. Riskovat konflikt se prý nevyplácí. Na Brněnsku se před časem pokoušel zastavit motorkáře člen myslivecké stráže. Jeden jezdec lesníka srazil a skupinka zmizela. Na mnoha místech mají motorkáři nelegální tratě a opakovaně se na ně vracejí.
"Stává se to třeba několikrát za rok," popisuje předseda mysliveckého spolku Oto Baďurík. "V horizontu celého roku můžeme hovořit o nižších stovkách takových přestupků," nechal se slyšet mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.
[chooze:article;value:593634]
Policie se dřív pokoušela stíhat jezdce i v terénu. Teď spoléhá hlavně na pomoc svědků. "Pro nás je klíčové rychlé ohlášení, abychom je dopadli při odjezdu," poznamenal mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.
Motokrosaři si vozí stroje do oblíbených lokalit dodávkami a při rychlém ohlášení by je mohly hlídky dopadnout na příjezdových cestách.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.