"Oslabení polárního vortexu ve stratosféře začíná mít přímý vliv na počasí na severní polokouli. Šance na vpád arktického vzduchu přibližně za týden i do Evropy se výrazně zvýšila. Jestli ale arktický vzduch zasáhne i ČR, není zatím jisté," napsal ČHMÚ na facebooku. Narušený polární vír bude mít podle českých meteorologů vliv na charakter celkového proudění.
"Stratosférický polární vortex je aktuálně velmi zeslabený a již brzy se začne tento fakt projevovat i v tlakovém poli v nižších hladinách v troposféře (cca do 10 km nad zemí)," vysvětlil ČHMÚ.
"Troposférický polární vortex, tedy rozsáhlejší analogie toho stratosférického, se příští týden rozdělí na dvě oblasti nízkého tlaku vzduchu. Jedna bude přibližně v oblasti Kanady, druhá pak v oblasti daleké Sibiře. Výrazná oblast vysokého tlaku sahající ze severu Atlantiku až do oblastí kolem severního pólu, dokonce až k Aljašce, tyto dvě oblasti rozdělí a bude blokovat západní proudění směřující do Evropy," dodal.
Místo typického západního bude převažovat v některých místech proudění od severu. To může do části USA a Evropy přinést z polárních oblastí arktický vzduch.
[chooze:article;value:596693]
Meteorologové ale varují, že nic není jisté. "V tuto chvíli nejsou výstupy modelů ještě konzistentní do té míry, abychom dokázali s jistotou říct, že arktický vzduch zasáhne i ČR (skoro jistě ale ovlivní severovýchodnější oblasti Evropy). Nejisté je také případné načasování ('kolem víkendu') a také to, jak chladný vzduch se k nám případně nakonec dostane," popsali.
Konkrétnější výstupy o teplotách by tak byly podle nich příliš spekulativní a matoucí. To lidé poznají i v aplikacích s předpověďmi počasí. "Předpověď se totiž zatím bude na týden dopředu hodně měnit od výpočtu k výpočtu jednotlivých modelů. V průběhu příštího týdne se začne situace vyjasňovat a o dalším vývoji vás budeme informovat," avizovali meteorologové.
Na Evropu se valí arktický vzduch. Teploty srazí hluboko pod bod mrazu (1/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.