Podvodné stránky okrádají lidi. Z účtů jim každý měsíc odčerpají peníze

Lepší životopis si chtěla udělat také paní Veronika z Mariánských Lázní. Mezi prvními, které jí internetový vyhledávač našel, byla stránka Resumaker.cz. Není divu, její provozovatelé si za to, aby je vyhledávače doporučovaly, platí.

"Před Vánoci jsem si chtěla aktualizovat životopis. Využila jsem právě nabídky Resumaker.cz. A tam jsem si ten životopis vytvořila, a abych si ho mohla stáhnout, jsem musela zaplatit částku 19 korun," vysvětila paní Veronika Vyskočilová.

"Funguje to tak, že oni na začátku zaplatí velmi mnoho peněz a prostředků do sociálních sítí a reklam. To znamená, že na lidi to všude vyskakuje a oni na to klikají. Tváří se to jako služba zdarma, takže do toho jdete. A oni od vás chtějí třeba 20 minut času, abyste vyplnili informace. Všechno jsou detaily třeba o kariéře, jméno, příjmení, vystudované školy a tak dál. A vy tomu dáte čas a na konci, když už chcete ten výsledek, tak vás zpoplatní," vysvětlil odborník na IT Miloslav Lujka.

[chooze:article;value:595621]

​Devatenáct korun Veronice ještě přišlo jako přijatelná částka. "Po Vánocích jsem se ale podívala na účet a zjistila jsem, že mi tam bylo strženo 650 korun. Tak jsem se pídila, za co to je, a zjistila jsem, že to je vlastně další částka z téhle stránky a že po 14 dnech si strhli 650 korun. Vytvoříte si tam předplatné a každý měsíc vám to budou strhávat bez jakéhokoliv upozornění," popsala Vyskočilová.

Veronika netušila, že se k něčemu takovému uvázala. Na stránce, kam zadáváte platební údaje, stojí, že si objednáváte neomezené stahování životopisů na 14 dní za 19,90 korun. Ovšem, když si pozorně přečtete, co je napsané drobným písmem vlevo dole, ukáže se celá pravda. "Kliknutím na tlačítko Zaplatit níže souhlasíte s tím, že vám bude účtován poplatek 19,90 Kč a že přijímáte naše podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů. Po 14 dnech vám bude naúčtováno 649 Kč, bude účtovat každé 4 týdny až do ukončení předplatného, které můžete kdykoli zrušit," stojí ve smlouvě.

Podobný problém jako Veronika měli také další lidé. Někteří se obrátili i na Českou obchodní inspekci (ČOI). "Česká obchodní inspekce v souvislosti s touto společností obdržela v posledních třech letech celkem sedm podání spotřebitelů. Ta podání se týkala upozornění na zpoplatnění služby, která byla na webové stránce avizovaná jako služba zdarma, ale spotřebitelé si primárně stěžovali na to, že nebyli dostatečně informování o zpoplatnění služby, uzavření předplatného ve výši 649 korun, které jim bylo následně účtováno každé čtyři týdny," prozradil mluvčí ČOI František Kotrba.

[chooze:article;value:592546]

​První věc je okamžitě zrušit předplatné, aby vám stránka nestrhávala další peníze, nebo po vás dokonce nevymáhala penále za nedodržení podmínek. Paní Veronika chtěla peníze zpátky a obrátila se na svoji banku i ČOI.

Společnost Resumaker kontaktovali reportéři TV Nova přes formulář, který má na svých stránkách. Do uzávěrky reportáže ale na otázky nikdo neodpověděl. "Poskytovatel stránky společnosti Resumaker.cz sídlí v jiné zemi Evropské unie, a tento subjekt proto již ČOI řeší v rámci takzvané sítě CPC. Doporučujeme spotřebitelům, pokud mají podobný problém s nějakým dodavatelem, který sídlí v zemích Evropské unie, aby se případně obrátili na Evropské spotřebitelské centrum při ČOI," radí Kotrba.

Je důležité být při registraci na podobných stránkách obezřetný. Podobně na měsíc zdarma či na nízký úvodní poplatek lákají i další stránky. Po čase ale můžete zjistit, že vám z účtu mizí peníze za něco, co už dávno nepoužíváte. "Nejčastějším problémem jsou různé on-line seznamky. Tam skutečně ti uživatelé mají dojem, že třeba jenom vyzkouší po nějakou určitou dobu nabídku těch seznamek, a následně nejsou vůbec informováni o tom, že tam uzavřeli nějakou smlouvu na dobu určitou. A následně jim chodí faktury na poměrně vysoké částky," upozornil vedoucí právního oddělení dTestu Jan Šůra.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.