Umělá inteligence pomáhá lékařům. Detekuje například zhoubné nádory

Rentgeny, kolonoskopie nebo dermatologie. Využití má umělá inteligence ve zdravotnictví hned několik. Ve Fakultní nemocnici Motol pomáhá umělá inteligence například včas odhalovat karcinom plic nebo prostaty.

Lékaři označí problematická místa, na která se má umělá inteligence zaměřit. "Pomůže ve chvíli, když je těch uzlíků třeba více nebo jsou malé, abychom je nepřehlédli. Uzlík nám automaticky změří a změří i jeho další charakteristiky," popsal přednosta Kliniky zobrazovacích metod FN Motol Lukáš Lambert.

[chooze:article;value:595618]

​Umělá inteligence je ale spolehlivá jen do určité míry. "My víme že nám detekuje víc takzvaných falešně pozitivních nálezů a my si z nich musíme vybrat," dodal Lambert s tím, že může například i detekovat frakturu na snímku, kde fraktura není. "Něco nám samozřejmě nedetekuje a vždycky ta odpovědnost zůstává na tom lékaři," zdůraznil přednosta kliniky.

Po příslušné regulaci by umělá inteligence ulevila administrativě, psát by mohla například propouštěcí zprávy. "Umělá inteligence ale může pomoci například při tom, když jsou pacientovi předepisovány různé léky a jestli to například nejsou léky, které proti sobě můžou jít a můžou nakonec pacientovi ublížit," uvedl předseda České asociace umělé inteligence. Rozhodující slovo má ale zatím vždy lékař.

Léčbě a prevenci nádorů se věnoval pořad Vizita (2/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.