Zimy jsou čím dál kratší a léta naopak delší. Kvůli tání ledu jsou nejohroženějšími polárními medvědy ti z Hudsonského zálivu v Kanadě.
"Díky našemu výzkumu jsme schopni dokázat, že za snížením populace ledních medvědů stojí úbytek jídla, změny v příjmu energie i to, jak to ovlivňuje reprodukci a přežití," sdělila bioložka Louise Archerová.
Analýza období mezi lety 1979 a 2021 ukázala, že se počet medvědů snížil z 1 200 na polovinu. Jedním z důvodů má být i nedostatek potravy a mateřského mléka u samic. Za 25 let by medvědi mohli z Hudsonova zálivu zmizet úplně.
[chooze:article;value:556694]
"V červenci a srpnu, když mořský led taje, se lední medvědi v této oblasti přesunou na pevninu. Tam skoro nic nežerou, spoléhají se na své tukové zásoby," popsala Archerová.
Lední medvědi totiž k lovu potravy potřebují tvrdý led, kterého je v posledních letech čím dál méně. "Tělesná hmotnost ročních medvíďat klesla za téměř čtyři desetiletí asi o 26 kilogramů. A opět to přímo souvisí s tím, že omezený přísun kalorií snižuje jejich schopnost vydržet dlouhé období bez ledu a v konečném důsledku to ohrožuje i jejich přežití," vysvětlila bioložka.
Nejohroženějším místem na světě, z hlediska klimatické změny, je podle expertů Arktida. Kvůli každé tuně oxidu uhličitého, která se činností člověka dostává do ovzduší, tam roztají tři metry krychlové mořského ledu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.