Začalo to jako skvělá reklama na sociálních sítích. Ta nabízela možnost investování s vysokým zhodnocením. 40letému muži se nabídka líbila a na odkaz kliknul. Poté se s ním telefonicky spojil muž, který mu vše přátelsky vysvětlil.
Jednou z instrukcí bylo stáhnout si mobilní aplikaci, přes kterou měl muž poslat naskenovaný občanský průkaz a založit si virtuální peněženku.
[chooze:article;value:592546]
Aplikace sice podvodná nebyla, jenže muž, který s poškozeným komunikoval, měl vše promyšlené. Vytvořil si totiž vlastní klíč, který veškeré platby odkláněl na jiný účet. O tom ale podvedený muž neměl v tu chvíli tušení. "Během půl roku provedl zhruba tři desítky plateb v hodnotě dvou milionů korun," objasnila policejní mluvčí Eva Michalíková.
V aplikaci viděl, jak se investovaným penězům daří a že údajně vydělal zhruba dva miliony korun. Po půl roce přišel čas, kdy si chtěl 300 tisíc vybrat. Zadal tedy na virtuálním účtu požadavek a z virtuální peněženky se mu sice peníze odečetly, do té skutečné už ale nedorazily. Začal tak komunikovat se zákaznickou podporou aplikace, která mu sdělila, že se stal obětí podvodu. Muž, se kterým toto investování od počátku domlouval, se však už neozýval.
"Ostravští kriminalisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze zločinu podvodu," řekla mluvčí Michalíková. V případě dopadení a prokázání viny hrozí pachateli až osm let za mřížemi.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.