Česko se může zbavit závislosti na ruské ropě. Zásobovat nás bude Západ, říká Fiala

Česko se už letos může zbavit závislosti na ruské ropě. Projekt TAL-plus je úspěšně dokončen a podle premiéra jsme připraveni odebírat ropu pouze ze Západu.

"Cílem tohoto projektu TAL-plus bylo navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL tak, abychom mohli být zásobováni ropou tou západní cestou, tedy ropovodem TAL a následně ropovodem IKL," uvedl premiér Petr Fiala. "Po necelých dvou letech je toto hotové," dodal.

"Projekt bude končit v polovině letošního roku, kdy se budou dodělávat ještě nějaké činnosti, certifikace, instalovat záložní čerpadla. Neříkáme, že zítra přestane téct ropovod Družba, ale říkáme, že kdyby toto nastalo, Česko je připraveno bez jakýchkoliv obtíží fungovat dál a zásobovat tuzemské rafinerie," řekl předseda představenstva MERO Jaroslav Pantůček.

[chooze:article;value:590437]

Rozšířený ropovod má do Česka ročně přivést o čtyři miliony tun ropy navíc. Pokryje prý spotřebu obou rafinerií, v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Celkem by tak Česko mělo každý rok mít k dispozici až osm milionů tun ropy.

"Díky navýšení té kapacity dochází ke zvýšení nejen české energetické bezpečnosti, ale i evropské energetické bezpečnosti jako celku. Náklady na tuto investici se pohybují přibližně kolem jedné a půl miliardy českých korun a bylo to bez účasti státního rozpočtu," sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Jestli ruská ropa do Česka poteče, ale nezáleží na vládě. "Buď dá Evropská unie embargo, pokud ho nedá, pak o tom rozhodne ten, kdo nakupuje a nakupuje polský PKN, který má u nás pod kontrolou rafinerie," řekl stínový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

[chooze:article;value:590756]

Podle premiéra i ministra financí je ale v zájmu všech zbavit se závislosti na ruské ropě. "Na druhé pololetí letošního roku Unipetrol oznámil nula z Družby. To znamená, že to je to faktické, že ten, kdo to nakupuje, počítá s tím, že ve druhém pololetí tam nepřiteče vůbec nic," sdělil Stanjura.

Odborníci také tvrdí, že na rozdíl od plynu se dá u ropy snadněji zkontrolovat, odkud je. "Plyn se v plynovodních systémech velice dobře smíchává a těžko lze pak určit přesný původ. V případě ropy lze daleko přesněji identifikovat původ a specifikaci, kterou si zákazník objednal," vysvětlil expert na energetiku Jiří Gavor.

O projektu TAL-PLUS rozhodla česká vláda v listopadu 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Technické práce začaly loni v květnu.

Podívejte se na tiskovou konferenci ke stavu projektu TAL-PLUS:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.