Mzdy v soukromém sektoru by podle ekonomů i díky dobré hospodářské situaci letos měly růst, a to zhruba o 5 až 8 procent. Nárůst se bude ale lišit podle toho, v jakém oboru lidé pracují. Nejvíce si mohou přilepšit lidé v IT, stavebnictví nebo průmyslu.
"Určitě jsou obory, které jsou hodně žádané, pak samozřejmě vidíme, že zase jsou obory, kde ta průměrná mzda je dlouhodobě nejnižší - to je třeba obor ubytování, stravování a pohostinství," říká ekonom Petr Studnička.
[chooze:article;value:588204]
Inflace, která by podle ekonomů letos neměla přesáhnout 3 procenta, bude mít za následek to, že bychom vyšší příjmy měli pocítit i co se týká mezd reálných. "České mzdy porostou vcelku svižným tempem i v reálném vyjádření díky poklesu inflace a pravděpodobně v procentním vyjádření i rychleji než v Německu, které už dlouhé roky stagnuje," tvrdí ekonom Pavel Peterka.
I tak jsou německé platy stále 2,5krát až třikrát vyšší než u nás. Ani letos na příjmy našich západních sousedů nedosáhneme, pomalými kroky se k nim prý ale přibližujeme. Průměrná měsíční hrubá mzda by v Česku podle odhadů měla vzrůst na 49 233 korun. Tedy o necelé čtyři tisíce.
Průměrná mzda se podle odborníků zvyšuje především díky těm, kteří se rozhodnou každé 3 roky změnit zaměstnavatele. "Velká část těch sedmi procent je ne kvůli tomu, že o 7 procent každému je přidáno v jeho zaměstnání, ale že spousta lidí změní zaměstnání a začne si vydělávat lépe. Bohužel těm, kteří zůstávají, se mzdy zvyšují v průměru jenom o 2 až 3 procenta," poznamenává ekonom Petr Bartoň.
Rok 2025 je ve znamení zvyšování platů, také co se týká sektoru veřejného. Od prvního ledna se platové tarify zvýšily například učitelům, bezpečnostním sborům a všem státním zaměstnancům.
[chooze:article;value:589191]
Češi si ale o zvýšení platu neumí říct. Bojí se, že dostanou výpověď, nebo naštvou své nadřízené. Statistiky ukazují, že jen pětina zaměstnanců se kvůli platu dokáže ozvat. V tomto ohledu jsme na tom nejhůř z celé Evropy. "Máme to možná opravdu geneticky v sobě. Jsme takoví příliš hodní a ústupní," uvedl psycholog Tomáš Morávek.
Základním pravidlem úspěchu je vybrat vhodný čas – když firma propouští a přichází o zakázky, žádost o přidání je jako prosba o výpověď. Pokud ale obchody kvetou, nastává čas na osobní schůzku. Experti doporučují vyhnout se otravnému pondělí i blížícímu se víkendu. "Ideální na žádost o přidání je úterý nebo středa," vysvětlila Jaroslava Rezlerová, ředitelka ManpowerGroup.
Je dobré mít několik silných karet. První eso je pracovní minulost – nadřízený nejspíš dobře ví, kdo jede na volnoběh a kdo s firmou vstává a usíná. Je čas mu to připomenout. Další silnou kartou při vyjednávání jsou splnitelné sliby. A třetím silným argumentem jsou prostá fakta – inflace trhala rekordy, a zatímco firma svůj produkt zdražila, zaměstnanec přišel o polovinu peněz. "Nikdy ale neříkejte: Buď mi přidáte, nebo odcházím," uzavřel firemní sociolog Vojtěch Bednář.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.