Americký ministr zahraničí se o možných plánech Ruska a Severní Koreje rozpovídal při své pondělní návštěvě v jihokorejském hlavním městě Soulu. Jak uvádí web Politico, Rusko se blíží tomu, aby KLDR poskytlo pokročilé vesmírné technologie.
"KLDR již dostává ruské vojenské vybavení a výcvik. Nyní máme důvod se domnívat, že Moskva má v úmyslu sdílet s Pchjongjangem vyspělou kosmickou a satelitní technologii," řekl Blinken.
[chooze:article;value:585928]
Ministr taky hovořil o tom, že ruský prezident "může být blízko obrácení dekády trvajícího přístupu" a uznání Severní Koreje jako jaderné mocnosti. Tím by narušil dlouhodobý závazek k denuklearizováni Korejského poloostrova, uvádí CNN.
Jak popisuje Asociace pro kontrolu zbrojení, v počátcích vývoje jaderných zbraní se USA snažily si udržet monopol. Později se k nim s testy přidaly Sovětský svaz, Spojené království, Francie, a Čína.
[chooze:article;value:590617]
Aby se zamezilo dalšímu šíření, v roce 1970 do platnosti vstoupila Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) podepsaná 191 státy. V roce 1996 ji následovala Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek, kterou ale řada zemí doposud nepodepsala.
NPT definuje zmíněných pět zemí jako jaderné mocnosti, které smí zbraně mít. Indie, Izrael a Pákistán nikdy NPT nepodepsaly a vlastní jaderný arzenál. Severní Korea oznámila odstoupení od smlouvy v lednu 2003 a od té doby úspěšně testuje pokročilá jaderná zařízení. Změna přístupu Ruska by tak znamenala zásadní změnu v světové jaderné politice.
[chooze:article;value:584208]
Odpůrci kroku argumentují, že by to mohlo k pořízení jaderných zbraní motivovat Jižní Koreu nebo Japonsko a stanovit nebezpečný precedens, že stačí vydržet roky sankcí a stát se stane jadernou velmocí, uvádí think-tank Carnegieho nadace pro mezinárodní mír. Podle jiných by to zase umožnilo vyjednávání s KLDR.
V Moskvě se žije hůře než před válkou. Putin novinářům tvrdil opak, říká rusista (12/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.