Boj s úřady o rodičovský příspěvek má za sebou maminka žijící se svým malým dítětem v Česku. Úřad práce ho nejprve vyplatit odmítl, a žena tak neměla nárok na žádné peníze. Pracuje totiž na dálku v Portugalsku, kde pracuje i otec dítěte.
Maminka se s problémem obrátila na veřejného ochránce práv. "Matka úřadům doložila, že skutečně žije a pracuje v České republice, a to několika možnými způsoby. Úřadu práce vydala také potvrzení, že využila možnost práce z domu do tří let věku dítěte tak, jak to umožňuje portugalský zákon," popsal ombudsman Stanislav Křeček.
[chooze:article;value:554394]
Úřady totiž v takových případech musí určit, ve kterém státu má matka na příspěvek nárok. Primárně je to podle evropské směrnice stát, kde jsou rodiče výdělečně činní. Pokud jsou rodiče výdělečně činní ve více členských státech, vyplácí dávky přednostně stát, kde jeden z rodičů vykonává výdělečnou činnost a současně tam má dítě bydliště.
Na pracovním úřadě tak situaci podle ombudsmana vyhodnotili špatně. "Úřad práce i ministerstvo práce a sociálních věcí určily, že oba rodiče pracují v Portugalsku. Při rozhodování ale zapomněly na skutečnost, že každý z rodičů pracuje v jiném státě a primární stát pro výplatu dávky dítěte je ten, kde má dítě bydliště, což je v tomto případě Česká republika," uvedla kancelář ombudsmana.
[chooze:article;value:572895]
"V této souvislosti došlo k nesprávnému vyhodnocení celé situace. Úřad práce po šetření ombudsmana přijal nápravu a stěžovatelce přiznal český rodičovský příspěvek a jeho doplatek," dodala. Mamince tak nakonec vznikl nárok na příspěvek v celkové výši 278 tisíc korun.
Rodičovský příspěvek pro pečující prarodiče: Návrh podporuje i opozice (10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.