Změnilo se naklonění Země. Vědci jsou znepokojení, děsí se následků

Za méně než dvě desetiletí mezi lety 1993 a 2010 se rotační pól Země posunul o asi 80 centimetrů. Přestože to, že se planeta naklání, odhalily už dřívější poznatky, vědci ve studii publikované v časopise Geophysical Research Letters přišli s novým vysvětlením.

Za změnu podle nich může čerpání podzemní vody. Jejím přesouváním na povrch se totiž mění rozložení hmotnosti Země. "Naše studie ukazuje, že z příčin souvisejících s klimatem má ve skutečnosti největší vliv na posun rotačního pólu redistribuce podzemní vody," řekl geofyzik ze Soulské národní univerzity Ki-Weon Seo.

[chooze:article;value:560294]

​"Je to, jako kdybyste přidali malé závaží na káču. Země se otáčí trochu jinak, jak se voda přemisťuje," vysvětloval. Lidé kvůli zavlažování i vlastní spotřebě údajně od roku 1993 vyčerpali z podzemí na povrch neuvěřitelných 2 150 miliard tun vody.

"Jsem velmi rád, že jsme našli nevysvětlenou příčinu posunu rotačního pólu," řekl Seo. "Na druhou stranu mě jako obyvatele Země a otce znepokojuje a překvapuje, že dalším zdrojem zvyšování mořské hladiny je čerpání podzemní vody," dodal. Podle výzkumníků čerpání vody má vliv i na stoupání hladiny oceánů a předmětem dalšího výzkumu mají být vlivy na klima.

[chooze:article;value:584409]

​Další vliv přemisťování vody popsala i NASA. Podle ní tání ledovců a čerpání podzemní vody mění i rychlost rotace planety. "Výsledné posuny hmoty způsobují, že se planeta při otáčení kymácí a její osa mění polohu. Způsobují také zpomalení rotace Země, které se projevuje prodlužováním dne," uvedla agentura.

Záběry jako z fantasy filmu. Astronauti v srpnu natočili polární záři z vesmíru (8/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.