Poslanci vládní strany opustili sněmovnu a bojkotovali tím hlasování, které by prezidenta zbavilo úřadu. "Pro nedostatek hlasů není tento bod programu platný," zaznělo v sobotu na půdě parlamentu.
Nakonec tři poslanci Strany lidové moci v sále byli, ale pro návrh na odvolání Jun Sok-jola zvedlo ruku jen 195 zákonodárců, potřeba jich bylo 200. "Upřímně vás žádám, abyste podnikli nezbytné kroky k pozastavení výkonu funkce prezidenta Jun Sok-jola," vyzval lídr opoziční Demokratické strany Park Chan-dae.
Prezident v zemi vyhlásil stanné právo v úterý v noci. Jeho rozhodnutí kritizovala hlavně opozice, která má v parlamentu většinu, ale i veřejnost. Po pěti a půl hodinách stanné právo odmítl parlament a prezident ho zrušil. V sobotu se před hlasováním za svůj krok omluvil.
"Je mi to líto, upřímně se omlouvám našim občanům. Nebudu se vyhýbat právním ani politickým důsledkům. Chci uvést na pravou míru, že podruhé už vyhlášeno stanné právo nebude," nechal se slyšet.
[chooze:article;value:586444]
Kontroverzní krok, který vyvolal chaos v celé zemi a kvůli němuž vyšly do ulic desetitisíce lidí zdůvodnil tím, že Demokratická strana, a tedy i parlament, dlouhodobě blokovala většinu jeho návrhů. "Rozhodnutí o stanném právu bylo vedeno mým zoufalstvím jako prezidenta," objasnil.
Kvůli politickému chaosu v zemi se nadále stupňují protesty Jihokorejců. I v sobotu se jich před parlamentem shromáždilo několik desítek tisíc. "Parlament reprezentuje občany. A pokud vím, ani za stanného práva nesmí být zákonodárná moc zneužívána. Přesto tam silou vtrhli vojáci," zlobí se jeden z demonstrantů.
"Jako občan Korejské republiky se opravdu stydím. Historie si to bude pamatovat," vyjádřil se k sobotním událostem další z protestujících.
Jihokorejská opozice se nevzdává. Členové Demokratické strany chtějí ve snaze prezidenta odvolat pokračovat. "Sjednotíme se a vyhrajeme. Nevzdáme se, dokud nebude odvolání prezidenta dokončené," prohlásil Park Chan-dae.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.