Amálie si nahmatala bulku v prsu ve 36 letech. Gynekolog ji poslal na mamograf, tam jí řekli, že nejde o nic vážného. "Vnímala jsem, že se stále v tom prsu něco děje. Takže za dva měsíce jsem byla zpátky na stejném místě," svěřila se.
A znovu si Amálie vyslechla, že o nic nejde. Jenže bolesti sílily, a tak se vydala rovnou na onkologii. "Paní primářce jsem prostě vnutila kontrolu fyzickou mého prsa a ta sama řekla, že je to hodně špatné," dodala.
[chooze:article;value:559400]
Amálie měla agresivní formu nádoru a ihned začala s léčbou. Že se s přehlížením problémů potýká stále více mladých pacientů, potvrzují i lékaři z vysoce odborných pracovišť, kde tyto případy často končí. "Je pro ně daleko těžší dostat se do péče někoho, kdo jim uvěří a kdo je rychle vyšetří, diagnózu odhalí a začne ji řešit," sdělila Petra Tesařová, členka výboru České onkologické společnosti a přednostka Ústavu radiační onkologie FN Bulovka a 1. LF UK.
Pacienti také mají problém se k lékaři vůbec zaregistrovat a zahájit léčbu. "Průměrně musí pacient obvolat čtyři specialisty, než se k nějakému dostane," uvedla Petra Adámková ze spolku Hlas onkologických pacientů.
Podle lékařů by situaci velmi usnadnilo zřízení pozice koordinátora, který by pacientům radil s tím, na koho a kam se mají obrátit. Zdravotní pojišťovny na to ale podle lékařů neslyší, a tak musí stačit dobrovolníci nebo web spolku Hlas onkologických pacientů. "Pacienti mají i nepříjemnou zkušenost, kdy jim diagnózu sděluje sestra někde na chodbě," řekla Adámková. "Zdá se, že záleží na tom, kde pacient žije, aby se dostal dříve nebo později k léčbě, kterou potřebuje," připojila Tesařová.
[chooze:article;value:585548]
Nejhorší je situace v Karlovarském kraji, kde centrum vysoce specializované onkologické péče chybí úplně. Za posledních deset let se zvýšil výskyt zhoubných nádorů v Česku o 18 %. "Tvoří něco přes půl milionu nových případů každý rok a na onkologickou diagnózu zemře kolem 28 tisíc nemocných," upřesnila Tesařová.
V Česku se s onkologickými nemocemi léčí přibližně 800 tisíc lidí. Nejvíce jich přibývá v Královéhradeckém kraji, kde se jich léčí přes 550 tisíc. Komplexní onkologické centrum v Hradci Králové je na 66 % kapacity, pomáhají mu ale další centra v Trutnově, Jičíně, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.