Čeští milionáři v zahraničí nakupují auta, značkové oblečení nebo nemovitosti. Čeští miliardáři si kupují například zásilkové společnosti, ocelárny, továrny na hnojiva, fotbalové kluby nebo investují do zbrojařského průmyslu.
Historicky největší českou investicí v zahraničí je zatím nákup britské pošty Royal Mail, kterou se rozhodl zahrnout do svého portfolia druhý nejbohatší Čech Daniel Křetínský. Britskou královskou poštu založil britský král Jindřich VIII. už v roce 1516 a v současnosti k ní patří i globální zásilková služba GLS.
"Když se budeme bavit o největších investicích, tak vidíme, že čeští podnikatelé, české investiční společnosti, opravdu míří všemi směry. Významná část jich ale míří právě na západ," říká ekonom Pavel Peterka.
[chooze:article;value:585161]
Na západ od českých hranic se nedávno rozhodl investovat i Pavel Tykač. Ten by měl od Španělů převzít dvě ocelárny ve Skandinávii a Velké Británii. Češi hrají významnou roli v zahraničí i co se týká zbraní. Kromě Czechoslovak Group se do nich rozhodla za oceánem investovat i Česká zbrojovka. Ta od roku 2021 vlastní jednu z nejlegendárnějších značek v tomto odvětví, firmu Colt.
To, že se Spojené státy stávají pro české investory čím dál atraktivnějšími, potvrzuje i továrna na výrobu metanolu za více než pět miliard korun, kterou loni v Západní Virginii otevřela společnost KKCG patřící třetímu nejbohatšímu Čechovi Karlu Komárkovi.
"Očekáváme, že nám to pomůže. Bude to jeden z prvních kroků a dalších investic do Spojených států," dodává k této investici finanční ředitelka KKCG Katarína Kohlmayer.
A pozadu nezůstává ani skupina PPF, která vlastní i TV Nova. Ta má například podíl v polské firmě InPost, obdobě české Zásilkovny, nebo v jedné z největších evropských mediálních skupin ProSieben.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.