Kolaps atlantického proudění už začal, tvrdí vědci. Dramaticky změní počasí

Velký tepelný výměník v Atlantickém oceánu, jehož součástí je také Golfský proud, znatelně slábne a směřuje ke svému kolapsu. Upozorňují na to vědci v článku, který letos v listopadu vyšel v časopise Nature. Z jeho oslabování viní zejména tání ledovců v arktické oblasti.

"V následujícím století by cirkulace mohla být o 33 % slabší v porovnání s jejím lidskou činností nenarušeným stavem," tvrdí autoři článku. "Takové oslabení Atlantické meridionální cirkulace (název tohoto systému, pozn. red.) by podstatně ovlivnilo klima a ekosystémy," varují dále. Dojít by k tomu při současném tempu tání ledovců mohlo už v roce 2040, tedy o 20 let dříve, než se předpokládalo. 

[chooze:article;value:584865]

Podle webu Earth.com by to v Evropě přineslo silné ochlazení, a to především v zimě. Evropu totiž toto proudění výrazně zahřívá. Například americké velkoměsto New York se nachází na stejné rovnoběžce jako italská Neapol. Kanadský Montreal zase na stejné rovnoběžce jako Benátky nebo francouzský Lyon.

Velkou roli v tom, jak se celý systém mořské cirkulace bude chovat, bude mít podle odborníků tání ledovců v oblasti Irmingerova moře na východě Grónska. Podle webu Live Science totiž ledovcová voda tekoucí do severního Atlantiku ředí v této oblasti povrchové vody, což vede ke vzniku spodních proudů, které následně vedou ke zpomalení celé atlantické cirkulace.

Odborníci ale zdůrazňují, že je stále možné tento vývoj zvrátit. Lidstvo by ale muselo výrazně omezit emise skleníkových plynů, omezit globální oteplování, a zastavit tak tání ledovců.

Zaoceánské lodě ztrácí kontejnery. Jejich náklad pak zamořuje oceán (10/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.