Dlouho očekávaný klimatický summit: Nová dohoda je urážkou, zlobí se chudé země

Summit COP29 v Ázerbájdžánu, kterého se účastnil i premiér Petr Fiala (ODS), je u konce. Klimatické jednání hlav států skončilo v neděli s několikadenním zpožděním. Průtahy totiž vyvolaly neshody ohledně peněz pro státy, které jsou nejvíce ohrožené klimatickou změnou.

Bohaté země, které patří mezi největší producenty skleníkových plynů a znečištění, mají podle dohody společně přispívat každoročně celkovou částkou téměř 7,3 bilionu korun. Peníze mají jít na podporu projektů, které mají rozvojovým zemím pomoci vypořádat se s klimatickou krizí. Právě ty jsou totiž nejvíce ohrožené změnami klimatu.

[chooze:article;value:583347]

​Pro rozvojové země ale byla slíbená částka zklamáním, a to i navzdory tomu, že šlo o ztrojnásobení příspěvků z předchozích let. Doufaly totiž ve větší pomoc. "Je to zrada lidí a planety bohatými státy, které předstírají, že berou boj s klimatickými změnami vážně," prohlásil podle belgické agentury Belga ředitel enviromentální organizace Power Shift Africa Mohamed Adow.

Velkou vlnu kritiky vyvolal také ázerbájdžánský ministr životního prostředí Mukhtar Babajev. Ten na začátku summitu, který měl jednat o směřování k zelenějším zdrojům energie, označil ropu a zemní plyn za dar od Boha. Podle kritiků tak zpochybnil legitimitu a cíle summitu, který se měl naopak zabývat větší nezávislosti na fosilních palivech.

Fiala: Evropa má nejambicióznější klimatické cíle. Je potřeba počet zemí rozšířit:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.