Dětským sportovcům mají pomáhat psychologové. Příliš se na ně tlačí

Hrubé výroky padají během dětských tréninků a soutěží. S psychickým nátlakem od trenérů, spoluhráčů nebo rodičů se nejčastěji potýkají děti ve věku mezi 11 a 13 lety. Nevhodné jednání ve sportu chce vymýtit nezisková organizace Trénujeme s respektem.

"Hlavním cílem je nastavit standardy ochrany sportujících dětí a mládeže a správně etablovat pojmy a zamezit tomu, aby se situace bagatelizovala nebo se navrhovala řešení, která tu situaci vůbec neřeší," vysvětlila zakladatelka organizace Markéta Pluhařová.

Zlepšit podmínky v mládežnickém sportu chce také stipendii pro certifikované ochránce práv. Zatím to budou v Česku čtyři lidé, kteří procházejí osmiměsíčním kurzem Mezinárodního olympijského výboru. "Mně se tam osobně líbí to, že je to ze širokého spektra. Věnujeme se psychickým dopadům, fyzickým dopadům a potom i té právní části a legislativě, co se týká dětí ve sportu," řekla stipendistka Zuzana Pšenáková.

[chooze:article;value:584059]

​"Je důležité, aby děti věděly, za kým mohou dojít ve chvíli, kdy mají nějaký problém. Platí to i pro rodiče, když vnímají, že něco není dobře, tak jak to vlastně poznají," dodal stipendista Michal Plecitý.

Náklady na studium všem čtyřem studentům zaplatila nadace PPF, která je součástí skupiny, do které spadá i televize Nova. "Vítáme hlavně osvětovou část a práci s trenéry, práci s rodiči a diskuzi nad tím tématem, protože ho vnímáme jako společensky velmi důležité. Chceme určitě podporovat děti, aby sportovali, ale chceme taky, aby sportovali v respektujícím a bezpečném prostředí," řekla členka správní rady Nadace PPF Jana Tomas Seldáčková.

Za narůstajícím stresem a vysokými nároky často stojí právě i ti, kteří by dětem a mladým sportovcům měli být oporou. "Já se setkávám nejčastěji s verzí psychického nátlaku. Nadměrný tlak na výsledky, kdy se prostřednictvím toho dítěte plní nějaký sen rodiče nebo si trenér splňuje nějaké své ambice skrze to dítě," uvedl místopředseda Asociace psychologů sportu Martin Macháček.

Stipendisté by po absolvování kurzu měli své zkušenosti předávat dál. Trenérům, lektorům i rodičům tak, aby se malí sportovci mohli cítit na trénincích a soutěžích bezpečně.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.