Šéf německé vlády nemá v plánu následovat údajné rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena ohledně uvolnění restrikcí na použití západních zbraní Ukrajinou. Jak uvádí web Politico, kancléř se drží striktního "ne" a odmítá napadené zemi dodat rakety Taurus.
Ty mají dolet až 500 kilometrů, popisuje kanál Deutsche Welle, což je více než u amerických ATACMS. Taurusy jsou už dlouhou na seznamu přání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a chtěl by je použít k úderům na vojenské objekty v Rusku, ze kterých Rusové na Ukrajinu útočí.
[chooze:article;value:583928]
Scholz argumentuje tím, že Německo bojuje s rizikem, že bude zataženo do války, pokud by Ukrajinci rakety použili. "Nesmíme být nijak spojovaní s cíli, kterých tento systém [Taurus] dosáhne," uvedl. "Kancléř se řídí určitými limity. Nechce, abychom tyto zbraně dlouhého doletu dodali. Názor na to nemá v plánu změnit," řekla mluvčí německé vlády.
S jeho postojem ale nesouhlasí někteří další němečtí politici. Debata se v zemi znovu rozvířila poté, co se v neděli objevily zprávy, že Biden Ukrajině povolil údery americkými raketami dlouhého doletu na ruském území.
[chooze:article;value:583907]
Jak popisuje deník The Financial Times, za dodání raket se staví Svobodná demokratická strana (FDP), která před dvěma týdny opustila vládu, koaliční Zelení i největší opoziční strana křesťanští demokraté. Podpůrci kroku proto zvažují, že se dodání raket pokusí prosadit v parlamentu, přestože by ho i tak musela schválit vládní komise, které Scholz předsedá.
Zvyšující se tlak na Scholze přichází ve chvíli, kdy se musí potýkat s vnitrostátními problémy. Po odchodu FDP z vlády nyní sedí v čele menšinového kabinetu a zemi s největší pravděpodobností čekají předčasné volby. Kritice v posledních dnech čelil i kvůli pátečnímu telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Souhlasu USA s použitím jejich raket na ruském území se věnovaly i Televizní noviny. Podívejte se na reportáž (11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.