Prahu čeká již tradičně bohaté množství oslavných akcí k 17. listopadu. Nebude chybět festival Korzo Národní na Národní třídě pořádaný organizací Díky, že můžem, jehož letošní téma zní "Svoboda nás spojuje". Na organizaci se podílí řada vysokoškolských i středoškolských studentů, kteří letos akci organizují již po jedenácté. V týdnu od 11. listopadu už také v rámci Díky, že můžem probíhá Týden svobody.
Na Národní třídě i v jejím okolí tak organizátoři a desítky dobrovolníků poskytnou akce a aktivity pro zájemce všech věkových kategorií. Debaty i živé podcasty a rozhovory si návštěvníci mohou vyslechnout v Divadle X10, na Nové scéně Národního divadla, v Rock Café, z mobilního studia naproti obchodnímu domu Máj, nebo v UMPRUM Mikulandská. Texty nejen Václava Havla budou znít v Obýváku Václava Havla a na piazzetě Národního divadla. Objednat si místo mohou lidé na Sametový brunch u paláce Dunaj a k dispozici bude i mnoho dalšího. Den plný hudby, výstav, historického programu i dětských her a workshopů završí v 17:11 Anna Fialová písní Modlitba pro Martu z okna paláce Metro. Následovat bude ještě projekce krátkého filmu Svoboda nás spojuje a afterparty v Rock Café.
Slavit se bude i jinde v hlavním městě. U Hlávkovy koleje se už ráno shromáždí zástupci akademické obce a studenti VŠE, aby si připomněli oběti nacistické perzekuce z roku 1939. Poté vyrazí průvod k památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka v Žitné ulici, kde zazní česká hymna. Na Václavském náměstí se v rámci Koncertu pro budoucnost vystřídá spousta hudebních interpretů i novinářů. Program zde začíná v 16:30 a potrvá nepřetržitě až do 22:00. Slavit ve velkém se bude ale i v regionech.
Brno
Množství akcí plánuje festival Brněnský sedmnáctý. V jeho programu se letos odrazí hlavně hodnoty jako odvaha, kritičnost, angažovanost, solidarita a svoboda, které daly vzniknout i nové festivalové lince současnosti a budoucnosti. Mimo oslav budou moci lidé také zavzpomínat na to, jaké to v tuzemsku před rokem 1989 bylo. Festival vznikl v roce 2017 z iniciativy studentů zdejších univerzit a letos potrvá až do 27. listopadu.
Slavnostní zahájení začne v poledne na náměstí Svobody, kde se odehraje většina plánovaných akcí. Ještě předtím si zde mohou zájemci vyslechnout folklorní písně v podání Cimbálové muziky Jánoch. Po obsáhlém programu zde v 17:11 zazpívá herečka Markéta Matulová Modlitbu pro Martu a následovat bude česká a slovenská hymna. Dále vystoupí Aneta Langerová a nedělní oslavy zakončí kapela Zrní.
Program se chystá ale i na jiných místech. Stage symbolicky připomínající retro obývák najdete v ulici Kobližná, i zde proběhne několik vystoupení a debat. Navštívit můžete nadále třeba atrium Knihovny Jiřího Mahena, Jakubské náměstí, kde se odehraje divadelní inscenace Putin lyžuje, inspirovaná knihou zavražděné ruské novinářky, nebo kavárnu Café+ a spoustu dalších.
České Budějovice
Ve statutárním městě Jihočeského kraje se stejně jako v minulých letech i tento rok plánuje řada pietních akcí u příležitosti oslav 17. listopadu. Nebude chybět ani již tradiční průvod směrem od Jihočeského divadla k českobudějovické radnici, kde lidé společně zapálí svíčky vyskládané do nápisu „DEMOKRACIE“. V 17:11 se pak ze střechy radnice rozezní česká hymna v podání členů orchestru Jihočeského divadla.
Množství aktivit si mohou zájemci vyzkoušet i během celého dne. Od 14:00 bude k dispozici speciální komentovaná Sametová plavba lodí Svaté Rozálie. Vyplouvat se bude vždy v celou hodinu z kavárny VLNNA a poslední posádka vyrazí v 16:00. Chystají se ale i jiné podniky. Místní vyhlášená kavárna Café Datel pro své zákazníky připravuje Sametový brunch. Pochutnat si tu od 8:00 do 18:00 můžete třeba na bryndzové pomazánce, dukátových buchtičkách se šodó, pochoutkovém retro salátu nebo smažence. Od 17. listopadu až do konce roku si mohou v Metropolu návštěvníci prohlédnout výstavu LISTOPAD 1989 v Galerii Nahoře, která představí nejlepší snímky jihočeských fotografů revolučního období.
"Dnes, kdy slavíme 35. výročí sametové revoluce, žijeme nejdéle v našich novodobých dějinách ve svobodné zemi, a jak je vidět, je to pořád ještě krátký čas. Vnější znaky svobody jsou pro nás již samozřejmostí. Lidé mohou cestovat, podnikat, většinou mohou říci nahlas svůj názor, ale ne všichni jsou svobodní," píše profesionální fotografka, kurátorka Galerie Nahoře a autorka projektu Bohuslava Maříková. "Od listopadu 1989 jsem chodila každý den do klubu Malého divadla, které bylo centrem tehdejšího dění, a brala si všechny materiály, které tam byly k dispozici. Proto mohu dnes listopadové události v Českých Budějovicích rekonstruovat s téměř stoprocentní přesností," vysvětluje. Vernisáž se bude konat 17. listopadu od 17:00.
Hradec Králové
Oslavy v Hradci Králové začnou v 16:00 na Masarykově náměstí, kde přítomní opět po roce vytvoří ze svíček Hradecké srdce pro Václava Havla. Program bude pokračovat v nedalekém Sboru kněze Ambrože, a to už na nádvoří pod věží kostela. Zde promluví pamětníci listopadových událostí roku 1989, budou se číst úryvky z díla Václava Havla a zazní i pohled studentů na historii v kontextu se současným děním.
Vstup zdarma umožňuje od 15:00 do 17:00 Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Vystaveny zde budou dosud neuveřejněné, autentické a digitalizované materiály dokumentující dění ve statutárním městě Královéhradeckého kraje. Na projekci poté naváže komentovaná prezentace fotografií Ladislava Chytrého a v 17:00 ji zakončí symbolická projekce dobových fotografií na vnější zeď budovy.
Připomínku výročí chystá od 18:00 i Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Na programu je svíčkový průvod, výstava i hudební vystoupení. Ve stejnou dobu se rozezní zvon Augustin v Bílé věži. Od 18:30 zazní mše svatá za národ a mír ve světě v katedrále sv. Ducha.
[chooze:article;value:400655]
Olomouc
Celý den plný oslav bude v Olomouci probíhat ve spolupráci s Univerzitou Palackého (UP) a Armádou ČR. Od 13:30 může široká veřejnost zavítat do budovy Filozofické fakulty UP v Křížkovského ulici. Ve zdejších prostorech jsou rozmístěny panely s fotografiemi a informacemi o průběhu revoluce na akademické půdě. V aule fakulty se odehraje slavnostní uvedení knihy Můj přítel Josef Jařab, v níž autoři vzpomínají na prvního porevolučního rektora UP, následované promítáním dokumentů Zdeňka Zukala zachycujících olomouckou revoluci.
Výročí 35 let od sametové revoluce oslaví v Olomouci také oblíbeným lampionovým průvodem. Ten vyrazí v 16:30 z náměstí Republiky a řadit se začne v 16:15, u Právnické fakulty UP ho zakončí pietní akt a slavnostní ohňostroj. Kdo nebude mít vlastní lampion, sežene ho na místě za 50 Kč.
Ostrava
Akci Cesta za světlem pořádá Studentská komora Akademického senátu Ostravské univerzity s cílem vytvořit tradici připomínající události 17. listopadu. Organizátoři chtějí také aktivizovat širokou veřejnost a vzdělávat ji.
Na programu dne je od 15:00 hodinová beseda na VŠB-TUO v Ostravě-Porubě. Poté následuje přesun do centra a v 17:00 začátek průvodu na Masarykovo náměstí. V 18:00 začíná symbolické čištění pamětní desky na budově Ostravské univerzity a následují proslovy zástupců Ostravské univerzity, VŠB-TUO a statutárního města Ostrava, československá verze hymny, hudební vystoupení a komentované promítání archivních snímků na přilehlou budovu. Cesta za světlem potrvá do 20:30.
Plzeň
Metropole Plzeňského kraje se v neděli druhým ročníkem festivalu Reflexe svobody vrátí do roku 1989. Připomene tak probouzení demokracie, první setkání představitelů plzeňského Občanského fóra s veřejností nebo studentský stávkový život. Oslavy začnou už bohoslužbou v katedrále sv. Bartoloměje a po zbytek dne mohou zájemci využít QR kód pro interaktivní procházku s vlastním telefonem a sluchátky.
Výstavní tým DEPO2015 vytvořil hru Po stopách revoluce, do které se mohou zapojit rodiny s dětmi i jednotlivci. Po navštívení celkem osmi určených míst a správném zodpovězení otázek získají hráči klíč k uzavření hry i důležité historické znalosti. Zájemci si mohou také vyrobit svítící brož v tematickém workshopu.
Na kavárnu s dobovou muzikou se 17. listopadu promění plzeňská autobusová hala, kde se od 15:00 uskuteční živá debata s pamětníky listopadových událostí vedená Českým rozhlasem Plzeň. Studentský symfonický orchestr Plzeň si pak od 18:00 přichystal koncertní vystoupení.
Ještě předtím se však od 17:00 rozzáří lavička Václava Havla v Šafaříkových sadech a památník obětem komunistického teroru pod Komerční bankou. Právě zde bude i výstava z dílny Paměti národa Plzeňského kraje s názvem Sametová svoboda a prezentace neziskových lidskoprávních organizací. Program doplní DJ Lishuk s výběrem dobových vinylů.
Kdo bude chtít, může své pocity, myšlenky a emoce ohledně revoluce roku 1989 zhmotnit pomocí obřího laserového teletextu instalace VOX POPULI. Mikrofony totiž převedou řeč do textových vzkazů běžících po fasádě bývalého sídla KV KSČ na Americké 42. Chystané jsou také dokumentární sestřih Zjizvená Plzeň v Mlýnské strouze nebo panelová debata Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.