Jaký vývoj války na Ukrajině očekáváte do konce letošního roku?
Bude poznamenán zvolením prezidenta Donalda Trumpa v USA. On dokonce uvedl, že se ten konflikt pokusí vyřešit ještě předtím, než se nastěhuje do Bílého domu. Nepochybně o té věci začne mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a podle těch signálů, které z Ameriky přicházejí, mezi nimi dojde ke konfliktu. Nový americký prezident se pokusí zastavit válku, ruský vládce to ale nebude chtít udělat. On má na bojišti početní výhodu, postupuje a je připraven Ukrajince vytlačit z Kurské oblasti.
A jakou má ruská protiofenziva šanci na úspěch?
Pro Rusko bude osvobození Kurské oblasti prioritou. Pokud by vznikla nějaká dohoda o příměří, patrně by totiž znamenala zmrazení hranic na současné frontové linii.
[chooze:article;value:582890]
Pro kterou z bojujících stran by bylo výhodnější dočasné zastavení války?
Pravděpodobně pro Ukrajinu. Ta by posílila vzhledem k tomu, že má za sebou silnou Evropskou unii i Američany. Dočasné příměří by bylo nevýhodné pro Putina, který ho pravděpodobně nebude chtít dopustit. Pokud by Trump například řekl, že Rusku zůstanou dobyté oblasti a Ukrajinci odejdou z Kurské oblasti, tak by to bylo pro Moskvu pravděpodobně akceptovatelné. Zelenskyj by ovšem na něco takového kývnout nechtěl, protože by to pro Ukrajinu mohlo znamenat strašlivou prohru.
Jak to může celé dopadnout?
Já očekávám nějaký kompromis, který nebude pro nikoho zcela ideální, ale cesta k němu bude velice složitá.
Budou Spojené státy i s Trumpem stát za Ukrajinou?
Postoj Washingtonu se nepochybně změní. Snaha omezit pomoc Ukrajině je zjevná. Jenže pokud opravdu dojde ke zmiňovanému konfliktu mezi Putinem a Trumpem, reakce USA může být taková, že zvolený americký prezident poskytne Kyjevu velké množství poměrně efektivních zbraní a zruší zákaz jejich použití na ruském území.
Na druhou stranu Rusům s dodávkami munice i bojovníků pomáhá Severní Korea.
Když Moskva vyjednávala o smlouvě s KLDR, Kim Čong-un dokonce nabídl až sto tisíc vojáků, takže ten potenciál je nepochybně veliký.
[chooze:article;value:582946]
A je reálné, aby Putin s podporou Severokorejců vytlačil Ukrajince z Kurské oblasti ještě do konce tohoto roku?
Domnívám se, že ano. Původně tento problém nebyl pro Rusko příliš velkou prioritou, teď se ovšem situace změnila.
Situace se ovšem mění i pro celou Evropu. Na co bychom se měli v příštím roce připravit?
Trump bude nepochybně na starý kontinent vyvíjet tlak, aby se staral o svou bezpečnost sám.
Donald Trump také prohlásil, že by Spojené státy mohly opustit NATO.
To považuji pouze za jeden ze způsobů nátlaku, aby členské státy více zbrojily. Musíme si také uvědomit, že prezident v USA není nějakým absolutním vládcem a k vystoupení z mezinárodních organizací není jednoduché. Nyní spíše očekávám, že se evropští politici budou snažit s Trumpem najít společnou řeč.
To bude nutné už proto, že Rusko najelo na válečnou ekonomiku. Bude Moskva podle vás pokračovat v intenzivním vyzbrojování i poté, co se konflikt na Ukrajině urovná?
Ano, oni budou v první řadě chtít dozbrojit to, co v průběhu války na Ukrajině ztratili. Neočekávám však, že by chystali nějaký masivní útok na západoevropské státy. Spíše zůstanou u nějakých diverzních akcí.
Trump si měl volat s Putinem. Kreml to popírá. Potvrdit by to mohla Ukrajina, říká novinář (11/11/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.