Blížící se živelní pohroma nebo řádění šíleného ozbrojence. Včasné varování je v takových případech na prvním místě, ne vždy to ale úřady v minulosti zvládly perfektně. Tomu má být konec. "Cell broadcast je úplně nová, jiná generace a způsob varování obyvatelstva," uvedl ředitel odboru ochrany obyvatelstva Miroslav Lukeš.
U současných varovných SMS zpráv může být kvůli přetížení signálu v krizových situacích prodleva i desítky minut. A speciální aplikace, jako je třeba Záchranka, nevyužívá zdaleka každý.
Novinka má automaticky fungovat na všech telefonech s operačním systémem Android nebo IOS, nebude třeba instalovat žádnou aplikaci. Smůlu ale mají uživatelé starších telefonů bez operačního systému. A těch je zvlášť mezi důchodci stále dost.
[chooze:article;value:582011]
Systém Cell broadcast má začít fungovat už příští rok, doladěna ale není celá řada věcí. A to včetně toho, jak se bude novinka odhadem za 300 milionů financovat. Mobilní operátoři jsou sice ze zákona povinni informovat obyvatele, stát jim má ale hradit náklady.
Zatím se podle informací TV Nova nedohodli ani ohledně ceny za již několik let používané varovné SMS. "Věříme, že najdeme způsob, jak se na tom financování bude podílet celá společnost," řekl prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.
[chooze:article;value:581145]
Systém mají primárně spravovat hasiči. Využívat ho ovšem budou i ostatní složky záchranného systému a také armáda. Klasickým sirénám a obecním hlášením ale zatím neodzvoní. Obce investují i do jejich vylepšování. V Olomouci to udělali před pár lety a nedávno se jim to vyplatilo při informování lidí v zaplavených částech města.
Při zprávě odeslané novým systémem Cell broadcast se bude telefon chovat jinak, než jsou lidé zvyklí. Jeho spuštění má ze strany hasičů předcházet rozsáhlá kampaň.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.