Někde za zavedením systému jako Cell broadcast stojí hlavně živelní pohromy, jinde zase především raketové útoky. Názvy se sice v některých zemích liší, princip ale zůstává stejný – co nejrychleji informovat obyvatele, že se blíží nebezpečí.
"V Japonsku funguje od roku 2007, kdy kvůli častým zemětřesením byla v tomto statě potřeba nejakutnější. Ve světě se postupně začal prosazovat o pět let později například v USA nebo Nizozemsku," uvedl bezpečnostní analytik Jakub Onderka.
"V Izraeli je tohle hodně často používaná záležitost. Používají ještě aplikace Red alert a pomocí těchto zpráv dokážou varovat před vypálením raket například z Pásma Gazy konkrétní části obyvatelstva za kolik vteřin nebo minut tam ta raketa s pravděpodobností dopadne a kolik mají času na to, aby doběhli do úkrytu," řekl počítačový expert Miloslav Lujka.
[chooze:article;value:582011]
Na Ukrajině zase v aplikaci Air alert před ruskými útoky varuje hlas Marka Hamilla. Představitel Luka Skywalkera z filmů Hvězdné války zemi už od začátku invaze několikrát vyjádřil podporu. Podle expertů je ale Cell broadcast daleko bezpečnější. Po celém světě totiž řádí hackeři. Pokud by se do podobných systémů nebo aplikací nabourali, mohli by způsobit velkou paniku.
"Technicky jde nabourat úplně všechno, nicméně toto je opravdu speciální protokol, ke kterému mají přístup pouze autority k tomu určené. To znamená, že tohle hacknout je velmi, velmi těžké a nestává se to," vysvětlil Lujka.
Tato zpráva o nebezpečí navíc, narozdíl třeba od SMS od hasičů, přijde i v případě, že jsou sítě přetížené.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.