Fotovoltaiky zlevnily a lákají i dotace. Pozor ale na výběr dodavatele

Nejčastěji si nechávají fotovoltaickou elektrárnu montovat majitelé rodinných domů. Dotace ze strany státu může být až 50 % uznatelných nákladů, ale maximální částka se letos snížila na 160 000 korun a je vyplácena až zpětně po realizaci. Dobrou zprávou je, že komponenty letos výrazně zlevnily.

"Najděte si firmu, která s vámi bude ochotná jednat, která projeví alespoň nějaké základy slušnosti. Určitě si neberte firmu, která hned chce přijet montovat, ale nejdřív proberte detaily," doporučil vedoucí pracovní skupiny Solární asociace a odborný asistent na FEL ČVUT Pavel Hrzina.

[chooze:article;value:569673]

​"Jedním z bodů je, že nezahájí realizaci, dokud není jasně daná kapacita a připojení. Nejlepší vodítko jsou reference na internetu," dodal výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Zájem o fotovoltaiku na bytové domy se prý oproti loňsku zdesetinásobil. "Nyní můžeme spotřebovávat elektřinu nejen ve společných prostorech, ale i v jednotlivých bytech. Dokážeme rozpočítat spotřebu pro jednotlivé byty," vysvětlil jednatel společnosti Acetex René Milota.

Výše dotace není zastropovaná, dosahuje až 50 % nákladů a hlavně ji můžete dostat předem. U bytových domů vlastněných obcí může být dotace dokonce až 70%.

[chooze:article;value:570474]

​Ovšem realizace je složitější a bezpečnostní předpisy přísnější. "Nejenom statika střechy, ale protipožární bezpečnostní opatření, místnosti pro techniku, dokumentaci prováděcí a i skutečného provedení," popsal Milota, co všechno je třeba ohlídat.

I na fotovoltaické elektrárny na komerčních budovách, skladech nebo halách přispívá stát. 30 % na panely, 50 % na baterie a podnikatel může zažádat o bezúročný, až třímilionový úvěr splatný do 15 let. I tady samozřejmě platí že v první řadě je potřeba zvolit toho správného dodavatele.

[chooze:article;value:554566]

​"Jakmile je to 100% záloha nebo agresivní kampaň, od takových firem raději pryč," varoval ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
"Mohu se obrátit například na zřizovatele Státního fondu životního prostředí, kde najdu seznam doporučených dodavatelů," doplnil mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba.

V České republice existují hned tři asociace, které spolupracují s ministerstvem. Jejich dodavatelé se zavázali k čestnému a férovému jednání s klienty.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.