Svědky obrovské řeže v Severním moři byla skupina norských oceánologů společně s kolegy z americké MIT. Ti sledovali rozlehlou mořskou plochu poblíž norského pobřeží. Kromě mapování mořského dna se soustředili také na jeho obyvatele, jak uvedli v abstraktu studie zveřejněné na portálu Nature.
Každý únor se u norských břehů objevují miliardy huňáčků severních. Tyto drobné rybičky žijí po většinu roku pod arktickým ledem a na jih se vydávají kvůli kladení jiker u norských břehů. Shlukují se přitom do velkých hejn, která jim mají poskytnout ochranu před predátory.
Do oblasti jejich množení ale vtrhli predátoři. Dospělé a dospívající tresky obecné totiž také migrují okolo jižního norského pobřeží, odkud směřují na jih. A hejna huňáčků pro ně představují ideální zdroj potravy.
[chooze:article;value:580603]
Oceánologové tak zaznamenali, jak se huňáčci shlukli do hejna ve snaze zmást útočící tresky, ty však utvořily své vlastní hejno. Výsledkem byl neočekávaný masakr. Z pozorovaného hejna tresky zabily a sežraly přibližně deset milionů ryb, což je zhruba polovina hejna.
Ke krveprolití rozměrů, jaké vědci doposud neviděli, jim navíc stačilo jen pár hodin. Navzdory mohutným ztrátám se ale oceánologové o populaci huňáčků neobávají. Jedná se totiž o velmi běžnou rybu a hejno, na které tresky zaútočily, tvořilo jen asi 0,1 procenta celkového počtu drobných ryb, které se v regionu vylíhnou, píše portál MIT News.
Huňáčci tvoří výraznou část jídelníčku nejen tresek, ale i dalších mořských predátorů, jako jsou například mořští ptáci, dravé ryby nebo velryby. Každý rok navíc rybáři vyloví několik stovek tisíců tun těchto ryb. I když je jich tedy stále mnoho, jsou huňáčci rok od roku zranitelnější. S tím, jak arktické ledy ustupují kvůli klimatickým změnám, se prodlužuje i cesta, kterou musí rybky každoročně urazit.
Moře vyplavilo jedno z nejvzácnějších zvířat. Pro vědce je záhadou (7/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.