Svolávací akce, poruchy a opravy. To jsou věci, které čím dál častěji musí řešit motoristé. Třeba vozy značky BMW se často potýkají s problémovým EGR ventilem. Letos v červenci nedaleko Mladé Boleslavi mladé řidiče Veronice začalo hořet její BMW. O svolávacích akcích kvůli riziku propálení chlazení EGR ventilu nevěděla. Když se zpod kapoty začalo kouřit, neváhala, točila a varovala další lidi na sociálních sítích.
"Všechno se to seběhlo dost rychle. BMW má nejen pro tenhle model svolávačku na vadný EGR, který může způsobit požár. My jsme to jako dlouholetí řidiči bavoráků nevěděli. Na webu BMW si do 'svolávací akce' zadáte VIN kód auta a zjistíte, jestli se týkají vašeho BMW. Nechte si to zkontrolovat. Ráda bych pomohla to rozšířit dál, aby se to nestalo vám," popsala.
Hasiči jen loni zasahovali u 2 500 požárů aut a strojů. Plameny se autem šíří rychle. Na únik není mnoho času a takový oheň od motoru nezastaví ani příruční hasicí přístroje. Velkou chybou by bylo se snažit otevřít kapotu.
[chooze:article;value:580244]
Dlouhé minuty s požárem BMW bojovali hasiči v lednu v Neborech u Třince. A ani letos to není ojedinělý případ. Na křižovatce u pražských Ďáblic před několika týdny shořelo BMW z roku 2010. Řidič se svěřil, že auto začalo hořet během jízdy a vzplálo během okamžiku. Zrovna jel pro dceru do školky. Nechce ani domýšlet, že by ji musel vyndávat ze sedačky.
"Jednoduchým pohledem do vyhledávače bylo zjištěno, že problém toho EGR ventilu není něco nového pro BMW," řekl advokát Martin Klimpl. To automobilka nepopírá a doporučuje věnovat pozornost hlášení o ztrátě chladicí kapaliny.
Potíže mají všechny značky. A nárůst počtu aut, která automobilky svolávají i kvůli dalším rizikovým součástkám, je alarmující. "V Německu vyšla studie, která ukazuje, že v roce 2010 se svolávací akce týkaly asi 560 tisíc aut a v roce 2020, tedy o deset let později, už těch aut bylo přes tři miliony," přiblížil provozovatel webu Svolávačky.cz Roman Beránek.
Nesvolávají se jen zánovní auta. "Zajímavé je, že se vyhlašují svolávačky i na třeba deset patnáct let stará auta. Když máte staré auto, tak se musíte ptát na ty svolávačky, protože je velká pravděpodobnost, že vám to nikdo neřekne," doplnil expert.
[chooze:article;value:576908]
Ještě před šesti lety automobilky nahlašovaly svolávací akci ministerstvu dopravy. To ale po novelizaci zákona skončilo. Svolávačky už oznamují přímo dealeři. Někdy ale jen prvnímu majiteli, a tak se o nutnosti opravy následní vlastníci nedozvědí. Každé čtvrté auto zůstane podle Beránka neopravené.
Zda je na vůz svolávačka, lze zjistit na webu automobilky anebo ve značkovém servisu. "Autorizovaný servis bez ohledu na to, kde svoje auto servisujete, vám musí sdělit, jestli podle VIN kódu ta svolávací akce je nebo není," řekl Beránek.
"Vývoj se hrozně zrychlil. Teď je to tempo, dá se říct, vražedné a je pravda, že to teď vypadá, že ty auta testují až noví majitelé a zjišťuje se, co všechno by tam bylo třeba opravit," vysvětlil důvody problémů.
Svolávací akce uveřejňují automobilky v evropském systému výstrahy Safety Gate. Týkat se to může i těch z vás, kteří máte vůz ze druhé, třetí ruky. Prověřte si to. Opravy mají být bezplatné.
[chooze:article;value:580572]
A rozšířené poruchy nejsou jediným, co je dobré při pořízení ojetiny sledovat. Neřiďte se jen cenovkou a lakem. Nespěchejte. Vybírejte podle svých skutečných možností a potřeb. Například sportovní verze bývají poruchovější a násobně dražší na servis.
Hlavně při koupi od individuálního prodejce nahlédněte do Centrální evidence exekucí, zda dosavadní vlastník vozu není v exekucích. Pokud ano, tak i když auto zaplatíte a máte řádnou kupní smlouvu, exekutor vám ho zabaví bez náhrady.
Nevyplatí se šetřit pár set korun za nezávislé prověření historie vozidla. Všichni kostlivci sice v databázích být nemusí, ale snížíte riziko, že auto je přeleštěný vrak po těžké nehodě. Na prohlídku ojetiny si s sebou vezměte automechanika. A pořizujte ojetinu do takové ceny, abyste měli rezervu na první servisy.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.