Šumava se chystá na boj s vlky. Součástí plánu je i odstřel

Šumavský národní park se připravuje na boj s problémovými vlky. V případě, že se na území parku nebo chráněné krajinné oblasti objeví vlčí smečky, které budou představovat potíže pro tamní obyvatele, už přichystala správa parku potřebné nástroje. Těmi chce ochránit lidi před řáděním vlků.

V první řadě chtějí správci vlky zaplašit. K tomu chystají zejména gumové projektily, kterými chtějí střílet po vlcích, kteří ztratili plachost. "Každý, kdo se setká s problematickým chováním vlka na území národního parku Šumava nebo CHKO Šumava, by měl takové pozorování neprodleně hlásit. Zoologové budou pak vyhodnocovat chování vlků, které buď nahlásí veřejnost, nebo které zjistí v průběhu své pracovní činnosti," uvedl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

U případů, kde zaplašení pomocí projektilů nebo jiných metod nepomůže, chystají správci odchyt. U těch nejvážnějších, kdy vlci představují nebezpečí pro obyvatele obcí na území parku, je ve hře i jejich odstřel.

[chooze:article;value:569225]

​O tom, zda se vlka pokusí jen zaplašit, nebo přímo odstřelit, rozhodují správci podle tříbodového plánu. "V něm jsme se snažili domyslet snad všechny možné varianty chování vlka, který se nějakým způsobem setká s člověkem. Jsou v něm popsány situace a postupy od běžného pozorování zvířete z dálky až po to nejkritičtější, kterým je napadnutí člověka vlkem bez zjevné příčiny a bez vyprovokování," vysvětlil náměstek ředitele Správy NP Šumava Martin Pazourek.

Specifickou kategorií, které se správci chtějí věnovat, jsou kříženci vlků se psy. Ti jsou problémoví pro člověka, ale i pro samotné vlky, pro které představují konkurenci. Takzvaná hybridizace je navíc škodlivá pro genetickou výbavu vlků.

V případě, že někdo zahlédne problematicky se chovajícího vlka, který například neutíká před člověkem, měl by se obrátit na správu národního parku. "Je však zapotřebí předat co nejkomplexnější informace. Minimálně datum, hodinu a místo pozorování, popis chování vlka, a když to jen trochu půjde, tak nám poslat fotografii, v ideálním případě video," poznamenal vedoucí oddělení zoologie Jan Mokrý.

V současnosti se na Šumavě pohybuje okolo 40 vlků na osmi pozorovaných teritoriích, přičemž existence devátého u Boletic se ověřuje. U čtyř smeček navíc zoologové zahlédli jejich mláďata. Populace vlků, které se snaží zoologové postupně vracet do české přírody, tak znovu roste.

V Ústeckém kraji přibývají vlci. Monitorují je pomocí obojků (9/2024):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.