Češi utrácejí za dušičkové zboží stále více peněz. Jezdí pro něj i do Polska

Nejen prodejci na nejrůznějších tržištích, ale i květinářství se v těchto dnech předhánějí v nabídkách věnců, věnečků, kytic a všemožného hřbitovního kvítí. Například v kroměřížském květinářství začínají s výrobou dušičkových dekorací už na začátku letních prázdnin.

"Dušičky jsou prostě topové, jednoznačně. Dá se říct, že každým rokem se ten zájem zvětšuje, zákazníků přibývá," říká floristka Kateřina Drábková. "Ze strany lidí je velký zájem, nestíháme vyrábět, je velký odbyt," upřesňuje výrobce a prodejce dekorací Petr Hotařík.

[chooze:article;value:527957]

​Mnohá květinářství se ale snaží vymýšlet pořád něco nového – věnce tak zdobí třeba i sukulenty. Ceny jsou různé, ty nejmenší ozdoby vyjdou na stovku. Není ale problém za dušičkovou výzdobu utratit i několik tisíc korun. Ozdoby na hřbitovech lákají v době Dušiček mnohé zloděje. Třeba ve Zlíně je každoročně hlídají policisté. Památku zesnulých si připomíná asi 80 procent Čechů.

Kvůli nákupu dušičkového zboží stále jezdí mnoho Čechů i do Polska.  A přestože polský zlotý oproti loňsku mírně podražil, i ve čtvrtek u našich sousedů nakupovaly tisíce Čechů. Poláci, na rozdíl od nás, jako pobožnější, na své zesnulé vzpomínají dva dny. Začínají už 1. listopadu státním svátkem Všech svatých a druhý den následují Dušičky, jako v Česku. Možná je to i důvod, proč mají nabídku dušičkového zboží bohatší.

"Češi se k nám naučili jezdit. A nakupují u mě převážně dražší zboží," vysvětluje prodavač smutečního zboží Kamil Kuzubski. Největší nápor očekávají obchodníci o tomto víkendu, kdy si řada Čechů dojede do Polska nejen pro potraviny, ale i pro věnce, svíčky a květiny.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.