Na výuce v českých školách se z velké části podílejí lidé, kteří nemají potřebné vzdělání. V minulém roce podle výzkumníků z PAQ Research odučili nekvalifikovaní lidé v průměru skoro desetinu vyučovacích hodin. Třeba v Karlovarském kraji je ale situace podstatně horší, byla to tam více než pětina hodin.
Situace se navíc rok od roku zhoršuje. O pět let dříve byl celorepublikový průměr nekvalifikované výuky 6,5 %. "Počet nekvalifikovaně odučených hodin – o hodinách vedených neaprobovanými učiteli ani nemluvě – se v průběhu let stále zvyšuje. Již se nejedná jen o problém několika málo regionů," uvedl pro TN.cz předseda Asociace pedagogických pracovníků ČR Marek Adler.
[chooze:article;value:578621]
"Tato čísla navíc vycházejí z dat zadaných školami (jejich řediteli) a lze předpokládat, že reálná situace bude o poznání horší. MŠMT již řadu let ignoruje zřejmý negativní trend, deficit kvalifikovaných učitelů se stále prohlubuje," popsal s tím, že ve školství podle něj chybí 20 tisíc učitelů.
Ministerstvo si údajně problém uvědomuje. "Řešením je například doplňování kvalifikací a aprobací u učitelů, kteří již ve školách zaměstnaní jsou," řekl TN.cz mluvčí MŠMT Patrik Kubas. Vloni začala platit úprava zákona o pedagogických pracovnících, podle které na druhém stupni a středních školách můžou učitelé bez vzdělání učit až tři roky, ale za předpokladu, že si ho doplní.
[chooze:article;value:577587]
Adler to ale považuje za kosmetickou úpravu. "Nic nemění na faktu, že řada ředitelů v podstatě nepřetržitě hledá kvalifikované učitele k doplnění svých pedagogických týmů. Hledá a nenachází, mnohdy ani když sleví ze zákonem daných požadavků," uvedl.
V českých školách se tak žáci mohou setkat s lidmi, kteří nemají pro výkon kantorské profese žádné vzdělání. Češtinu například učí studenti oborů, které s ní nemají moc společného. Redakce je seznámená i s případy, kdy výuka bez doplněného pedagogického minima prochází i násobně delší dobu, než jsou zmíněné tři roky.
"Dalším řešením je také tzv. kontraktové financování, kdy si stát objedná o vysokých škol více absolventů společensky potřebných oborů, mezi kterými jsou jednoznačně také učitelé, ale i další pedagogičtí pracovníci," pokračoval Kubas. Současný stav má prý ukázat i připravované mimořádné šetření.
[chooze:article;value:573650]
Mladých lidí je ale v profesi čím dál méně. "Průměrný věk učitelů se zvyšuje, do důchodového věku se blíží silné ročníky, které počtem pedagogů výrazně přesahují množství absolventů pedagogických oborů vysokých škol," přiblížil Adler. Ukazují to i data MŠMT.
"Již nyní je státem garantovaný objem prostředků na platy učitelů ve výši 130 % průměru v České republice. Od příštího roku se všem pedagogickým pracovníkům včetně učitelů zvednou tarify o sedm procent," argumentoval Kubas. Připravují se údajně i změny v přípravě a podpoře nových pedagogů.
Dramatičnost situace ale dokreslují i zjištění České školní inspekce. Na Karlovarsku, kde je problém nejpalčivější, podle dat zveřejněných za rok 2018/2019 polovinu hodin žáci druhých stupňů strávili s učiteli bez potřebné aprobace.
Nedostatku učitelů se věnovaly i Televizní noviny. Podívejte se na reportáž (9/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.