Subvarianta covidu-19 XEC bude brzy v Česku dominovat kvůli své extrémně vysoké míře nakažlivosti. Její příznaky se ale od těch předchozích podtypů příliš neliší. "Jestli trochu víc kašlete nebo máte silnou rýmu, není příliš důležité. U každého je to trochu jiné, lidé by zdravotní komplikace rozhodně neměli podceňovat a nemoc mají pořádně vyležet," říká pro TN.cz imunolog Václav Hořejší z Akademie věd.
Lidé nakažení subvariantou XEC také mohou, jak připomíná epidemiolog Roman Prymula, trpět bolestmi hlavy. "Rovněž se mohou dostavit bolesti svalů, velmi omezené procento pacientů trpí i ztrátou čichu," vysvětluje pro TN.cz expert.
[chooze:article;value:578509]
Velmi se však liší doba, za jakou vyjmenované příznaky odezní. "Dlouhý covid může trvat od jednotek měsíců až po několik let. V některých případech příznaky nemusejí odeznít vůbec," uvádí epidemiolog.
Podle něj odborníci zatím nedokáží určit, jak velký podíl pacientů s dlouhým covidem nyní bude. "XEC je totiž stále relativní novinkou a ještě pro něj nejsou k dispozici vědecké studie. Jde ale pouze o subvariantu omikronu, u kterého je podíl pacientů s dlouhým covidem nižší, než jaký býval dříve. U varianty delta to bylo okolo 1,7 % případů, u předchozích subvariant omikronu šlo o několik desetin procenta méně," upřesňuje Prymula.
Každé osobě s podezřením na nákazu koronavirem přesto imunolog Hořejší doporučuje, aby se otestovala a šla k lékaři. "Pro běžný průběh nemoci ale žádné zvláštní léky neexistují. Ty zdravotníci podávají jedině lidem z ohrožených skupin, mezi něž patří chronicky nemocní a senioři. Nikdo s potvrzenou nákazou by ale neměl moc chodit mezi lidi," upozorňuje Hořejší.
Vlna respiračních onemocnění sílí. Čekárny plní lidé s covidem i chřipkou (14/10/2024):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.