[chooze:gallery;value:36998]
Krásu polární záře obdivovali lidé například v okrese Rychnov nad Kněžnou, kde lemovala blízký horizont. "Hned, jak bylo echo, vystřelila jsem ven. Začalo to červenou, postupem času přešla do růžové a fialové," pochlubila se na facebooku jedna z pozorujících.
K vidění byl tento úkaz i v obci Sruby v Pardubickém kraji či v Maršově u Úpice. "Polární záře byla pozorovatelná nad severním obzorem," popsal na sociální síti X uživatel Lukáš Ronge.
Dnes v noci byla z ČR kolem 2 hodiny ranní pozorovatelná slabší polární záře nad severním obzorem. Ve videu jsou snímky z mé celooblohové kamery v Maršově u Úpice a také z kamery na letišti v Novém Městě nad Metují. pic.twitter.com/ijFYpaykU2
— Lukáš Ronge (@RongeLukas) August 12, 2024
Polární záře způsobují geomagnetické bouře, které vyvolávají erupce na Slunci. Objevují se vždy jen na několik desítek minut, proto je potřeba vědět, kdy se na ně vydat. "Zájemcům o pozorování polárních září doporučujeme sledovat tzv. aurorální monitory na počítači nebo v mobilní aplikaci Aurora Alerts," uvedl fotograf polárních září Petr Horálek.
[chooze:article;value:567089]
Nejsilnější polární záři za posledních 21 let byla v Česku k vidění v květnu tohoto roku. Trvala celý víkend a byla natolik silná, aby ji mohli lidé vyfotit pomocí mobilního telefonu.
Téma podrobně rozebral astronom a fotograf Petr Horálek:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.