Dechberoucí stavba, která hraje všemi barvami. Dílo, které indické nacionalistické vládě může pomoci vyhrát následující volby. Chrám totiž premiér Naréndra Módí nechal postavit v nejlidnatějším indickém státě a na úkor muslimské menšiny.
"Náš Ráma přišel. Po staletích čekání náš Ráma přišel. Staletí bezprecedentní trpělivosti, nesčetných obětí a pokání, náš pán Ráma přišel," radoval se předseda vlády.
[chooze:article;value:536771]
Prvopočátky hinduistické kultury v oblasti sahají do roku 1 500 př.n.l. Ve městě Ajódhja nejprve skutečně stál hinduistický chrám, neexistovala ale jednotná indická vláda ani stát. Indii se podařilo sjednotit až muslimům Mughalům. A ti původní chrám nahradili mešitou.
"Vznikla na poutním, vzácném místě hinduistů, ale za vlády Mughalů byla na původním hinduistickém chrámu postavena Báburova mešita na počest jednoho z vládců Mughalů a tak došlo k počátku náboženských sporů," vysvětlil Dominik Proch z Centra asijských studií Vysoké školy ekonomické.
[chooze:article;value:536574]
Muslimové byli 300 let vládnoucí menšinou. Po vzniku samostatné Indie v roce 1947 se ale konflikt s hinduisty vyostřil a muslimská mešita byla roku 1992 srovnaná se zemí, pondělního otevření se zúčastnilo přes 7 tisíc lidí, miliony událost sledovaly v televizi.
"Je to místo pro hinduisty naprosto zásadní. Lze ho přirovnat Mekce nebo Vatikánu," upozornil Proch.
Muslimové jsou i dnes v Indii stále nejsilnější menšinou, je jich přes 200 miliónů. Nezřídka dochází ke střetům s hinduisty, kterých je v zemi přes miliardu. Módího nacionalistická vláda si otevřením chrámu upevnila svou pozici.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.