Střelbu na filozofické fakultě probírali poslanci ve výboru pro bezpečnost. Právě na něm se Richter svěřil s děsivým zážitkem své dcery. "Já jsem otcem dívky, která byla při tom masakru ve třídě, odkud neodešel nikdo zdravý. Buďto byli zabiti, anebo jsou se zraněními ještě v současné době – jako moje dcera – v Motole," řekl Richter.
Následně zkritizoval komunikaci ze strany vedení školy. "Moje dcera žije, bere antidepresiva. Nikdo se mi neozval ani z fakulty, nikdo se mnou není v kontaktu," prohlásil poslanec. "Když pak slyším v médiích nebo respektive od nějakých předsedů, vládních činitelů, že jsou v kontaktu, tak já to rozporuju, že nejsou," dodal. Sama univerzita se ovšem brání, že neměla seznam zraněných, pouze seznam zemřelých.
[chooze:article;value:536604]
Richterovi vadil i postup policie a záchranářů na místě. Jeho dcera prý dlouho ležela na zemi a čekala na převoz do nemocnice. "Po 40 minutách ji převezli do Motola s tlakem 30, vykrvácenou. Jenom proto, že někdo na místě zásahu řekl: 'Tady si někdo stěžuje na prostřelený zadek.' Tam byla prostřelená hlavní tepna. Má deseticentimetrový bypass," popsal.
Vedle dcery prý umírala kamarádka s prostřeleným krkem. "Pachatel se na to místo třikrát vracel. Ji střelil při druhém návratu do třídy. Její kamarádka umírala a telefonovala s prostřeleným krkem tátovi," doplnil Richter tragické detaily. Ani z policie se mu prý nikdo neozval. "Předal jsem svůj kontakt v 16:45 a dodneška mi nikdo nenapsal ani smsku," vadí poslanci.
Rakušan to prověří
Jednání byl přítomen i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Jsou to výtky otce oběti, nejsou to výtky politika, a ty jsou vždycky nejsilnější. Je to potřeba prověřit, jestli někde nechával nějaké číslo a pokud se nezavolalo, tak to pochybení je, o tom přece nemůže být žádná diskuze," souhlasí s Richterem ministr.
Vážně celou věc bere i policejní prezident Martin Vondrášek, který se čtvrtečního jednání výboru také účastnil. "My v rámci té krizové intervence děláme, co je v našich silách. Jestli v jednom případě došlo k chybě, tak to chci vědět taky," uvedl. Celou věc osobně prověří i šéf pražské policie Petr Matějček. "Budu vám nápomocen. A mrzí mě, že to takhle cítíte,“ ujišťoval poslance Matějček.
Policisté na sociálních sítích ubezpečili, že na poskytování první pomoci jsou proškolení. "Poskytování první pomoci je součástí našeho výcviku a to konkrétně v oblasti taktické medicíny (systém TECC). Učíme se ji poskytovat mimo jiné při vážných traumatech či mimořádných situacích a naši lektoři se jezdí vzdělávat i do zahraničí," uvedli.
Poslechněte si, jak zásah policie hodnotí dva členové bezpečnostního výboru:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.