Zadržené migranty nikdo nekontroluje. Selhání Evropské unie, volá opozice

Sedm dní na vycestování ze země. Přesně tolik času mají syrští uprchlíci poté, co je zadrží česká policie. Zda zemi opravdu opustí, už ale nikdo nekontroluje. "Je nutné si uvědomit, že pro migranty je Česká republika jen tranzitní zemí, takže opravdu opouští tu republiku bez toho, aby tady cokoliv páchali. Pokud jsou odjinud než ze Sýrie, tak tenhle systém neplatí," řekla poslankyně Eva Decroix (ODS).

Podle opozice by se měl ale tento systém změnit. "Je to totální selhání Evropské unie, která nechápe jednu jednoduchou věc: ty lodě nesmí vyplout. Ilegální migranti nesmí vstoupit na půdu Evropy," prohlásil předseda ANO Andrej Babiš.

"Všichni o sobě prohlašují, že jsou ze Sýrie. Nicméně v Sýrii proběhla amnestie pro všechny ty, kteří bojovali proti Asadovi, a mohou se tedy vrátit, takže ten důvod, proč by měli mít nějakou mezinárodní ochranu, už neexistuje," argumentoval poslanec Radek Koten (SPD).

[chooze:article;value:525898]

Situace se už podle koalice řeší na evropské úrovni. Tam se jedná o migračním paktu, který by zahrnul hned několik opatření. "Šlo by zejména o zpřísnění na hranici Schengenského prostoru. Byl by posílen Frontex. Je tady opravdu celá řada nástrojů, které by měly odradit od té migrace do Evropy," věří poslanec Petr Letocha (STAN).

"Vláda má velmi malý, úzký manévrovací prostor v přístupu k běžencům. Už jen proto, že jejich pobyt na území České republiky by se měl řídit mezinárodním právem. Řešení, které by bylo skutečně efektivní, musí vzejít na úrovni celé Evropské unie," myslí si politolog Lukáš Jelínek.

Podle ministerstva vnitra k nám syrští uprchlíci nejčastěji míří ze Slovenska. Vláda i proto na hranici se Slovenskem zavedla namátkové kontroly. Opatření by mělo platit zatím do 2. listopadu.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová se rozhodla obnovit stálé kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.