"Na farmářských trzích na Jiřáku v Praze 3 je umístěno od středy do pátku zboží v bednách přes noc. Lezou po tom myši a ráno se to pak prodává," upozorňuje divačka TV Nova, která si nepřeje vystupovat pod svým jménem. "Bojím se, aby mě tam někdo nezmlátil, protože oni jsou toho schopni," uvádí žena.
Tvrdí, že má o situaci přehled, protože bydlí v blízkosti trhů. Radnice ale prodejce hají. Ovoce, které je přes noc venku, podle ní není určeno k prodeji.
[chooze:article;value:516505]
"Ovoce ponechané přes noc na trzích nebylo určené k dalšímu prodeji, nýbrž slouží pro dobročinné účely. Prodejce zajišťuje jeho odvoz do Farmy Naděje, která pomáhá hospodářským zvířatům zachráněným z nevyhovujících podmínek. Tímto je zajištěno ekologické využití potravin, které již nevyhovují pro prodej," vysvětluje mluvčí Prahy 3 Jiří Hannich. Městská část Trhy na Jiřáku provozuje.
Farma Naděje ze středočeského Dobrovítova ale popírá, že by ovoce z farmářských trhů na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad dostávala. "My jsme hodinu a půl od Prahy, od nikoho z farmářských trhů nic nemáme," uvádí pro TN.cz Marie Šebestová z Farmy Naděje.
Podle reakce mluvčího Prahy 3 trhy s farmou žádnou oficiální dohodu nemají. "Předávání ovoce funguje na dobré slovo a přes další kolegy z trhů. Ovoce se vždy nabízí jen jeden den a následně je odvezeno do Farmy Naděje nebo do jiných zařízení, kde také mají hospodářská zvířata. Ovoce zůstává na trzích čistě z logistických důvodů a k přepravě se dostává druhý den ráno," říká Hannich.
"Trhy mají přísné standardy. Co se v létě jeden den neprodá, ten další už do prodeje nejde. Ovoce je přes noc v uzavřené bedně, do které se nemůže nikdo dostat. Druhý den ráno se přesto ještě kontroluje, jestli například nebylo něčím napadeno," dodává mluvčí městské části.
[chooze:article;value:514968]
Záběry odhalily pravdu
Kameraman TV Nova na trzích v sobotu ráno natočil, jak zboží, které bylo uskladněné venku, opět míří na pult a je nabízeno k prodeji. Na nočních záběrech je také vidět, jak z ovoce vytéká neznámá tekutina.
Není výjimkou, že někteří obchodníci o nevyhovujícím zboží prohlašují, že není určeno ke konzumaci. Mimo jiné o něm tvrdí, že jde o odpad. Podobné případy zaznamenala i média. Naprostým extrémem pak bylo vydávání nepovolených lehkých drog za sběratelské předměty.
[chooze:article;value:467748]
Po ovoci lezou myši
Navzdory reakci radnice si také divačka TV Nova stojí za svým a přes noc uskladněné ovoce prý ke konzumaci určené bylo. "To, co tvrdí, je lež. Jim se nechce to zboží někam uklízet. Ráno přijdou a ovoce jen rozhodí na pult. Mám známou, která tam prodává u jiného stánku. Ona to také viděla. Nebudu jíst ovoce, přes které lezou potkani a myši," podotýká rozhněvaná žena.
Sama údajně prodejce na nedostatky upozorňovala přímo. A lidé ze stánku jí měli vysvětlit, že se postarají, aby kritika nebyla nikde zveřejněná. O nedostatcích prý informovala rovněž Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI). Podle ní venkovní skladování ovoce rozhodně vhodné není.
"Základní povinností každého potravinářského podniku, včetně stánkové formy prodeje, je zabezpečit potraviny tak, aby nemohlo dojít k jejich poškození v tom smyslu, že by pak už nešlo o zboží bezpečné pro spotřebitele," uvádí mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.