[chooze:gallery;value:32657]
Koncem minulého týdne hlásila sesuvy půdy, vyvrácené stromy a stržené elektrické vedení čínská provincie Fuijan, evakuovat se tam muselo přes 350 tisíc lidí a problémy, které zatím neustaly, jsou i v části Pekingu.
[chooze:article;value:515982]
Od soboty tam spadlo přes 700 milimetrů dešťových srážek. To je nejvíc od konce 19. století, kdy v zemi začalo pravidelné meteorologické měření. "Při posledních velkých povodních z roku 2012 v čínské metropoli přišlo o život téměř 80 lidí," informuje CNN.
Letos je tam zatím hlášeno přes dvacet obětí na životech a téměř třicet lidí se pohřešuje. Podle britského Guardianu jen v hlavním městě a v jeho blízkosti muselo opustit domovy přes tři desítky tisíc lidí, problémy jsou s pozemní i leteckou dopravou, protože byla zaplavena některá letiště.
welcome to Beijing ,China.
— Inty热点新闻 (@__Inty__) July 31, 2023
欢迎来到中国北京,中国领导人和党媒们应该又要宣传“多难兴邦”了pic.twitter.com/KThKw6rzJH
Záchranáři pomáhají lidem z gumových člunů a shazují jim pitnou vodu pomocí vrtulníků, na sociálních sítích se ale objevují stížnosti na pomalou a neúčinnou pomoc.
Předtím, než tajfun zasáhl Čínu, se prohnal Tchaj-wanem a severními Filipínami, kde silný vítr převrátil trajekt, což si vyžádalo nejméně 25 mrtvých. Problémy hlásí rovněž Japonsko a letos v létě to není poprvé. V červenci si na ostrově Kjúšú záplavy a sesuvy půdy způsobené přívalovými dešti vyžádaly nejméně šest obětí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.