Otec přestal zničehonic platit alimenty a teď dluží na výživném přes 350 tisíc korun. "Výživné řeším pořád přes soudy, policii, přes exekuci. Ty peníze chybí na potraviny, na jídlo, v dnešní době je vše strašně drahé, ošetření, léky," vypočítávala samoživitelka Adéla Novotná.
Nově by dluh na výživném mohla místo státu vymáhat soukromá firma. Toho by paní Adél využila. Podle ministerstva spravedlnosti by se tak peníze k dítěti mohly dostat rychleji. Podle odhadů totiž přibližně třetina samoživitelů nedostává od druhého rodiče výživné na společné dítě. "Lepší obdržet nějakou částku, klidně nižší, než vůbec žádnou," řekla Novotná.
[chooze:article;value:593480]
"Účelem je, aby se peníze dostaly k té vyživované osobě, k dítěti," poznamenal náměstek ministryně spravedlnosti Karel Dvořák (STAN).
Desítky odborníků varují, že na tom rodiče v nouzi prodělají. Proto žádají prezidenta, aby zákon vetoval. "Zákon umožňuje postoupit tuhle pohledávku, nárok dítěte, na třetí osobu, aniž by to nějak reguloval. Umožní se tak obchodování s výživným," argumentovala advokátka Markéta Chudáčková.
Například matka má pohledávku 50 tisíc, firma jí nabídne sice jen 25 tisíc, ale peníze vyplatí prakticky hned. Firma pak vymáhá celou částku po otci, který zároveň musí dál platit běžné výživné. "Pošle toho rodiče do exekuce a ten pak nebude mít možnost platit každoměsíční výživné na dítě, protože bude v exekuci a matka bude v neřešitelné situaci. Dostane nějaké prostředky na účet jednou, ale bude mít problém vymáhat to běžné výživné," poznamenala pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová (TOP 09).
[chooze:article;value:620214]
"Za nás má ten zákon plno vad, takže si myslíme, že by se to mělo stáhnout, spadnout pod stůl a nová vláda by to měla udělat pečlivěji a s méně riziky," pronesl vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle.
Pokud zákon i tak podepíše prezident, začne platit od příštího roku. Hrad ale zatím stanovisko prezidenta komentovat nechce.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.