Praze blackout nehrozí, tvrdil primátor Bohuslav Svoboda (ODS) poté, co se s masivním výpadkem elektřiny koncem dubna potýkalo Španělsko, Portugalsko a část Francie. O dva měsíce později Svoboda svůj příspěvek na sociální síti raději smazal. Ve chvíli, kdy se ta samá věc v Praze a dalších krajích odehrávala.
"Pořád tu zůstává otázka, na kterou je potřeba, aby odborníci odpověděli, proč ve chvíli, kdy spadne drát, to má takovýto dramatický dopad. A to je věc, na kterou je potřeba mít přesnou odpověď," upozornil premiér Petr Fiala (ODS).
Podle státní firmy ČEPS, která v Česku spravuje přenosovou soustavu, za masivním výpadkem stál v první chvíli jen spadlý kabel, jenže se pak přidaly další trable.
[chooze:article;value:620831]
Podle ČEPS mohl za rozsáhlý výpadek souběh několika poruch najednou. "Došlo k výpadku vedení 411," vysvětlil ředitel sekce Dispečerské řízení Miroslav Šula. To zásobuje sever a východ Čech. "Následně došlo k výpadku elektrárny Ledvice," pokračoval Šula. Tím došlo k velké ztrátě energie. To mělo za následek přetížení vedení 208, které vede elektřinu z Milína do středu Čech. Potom došlo k výpadku v rozvodně Krasíkov.
"Tím vlastně skončilo zásobování této oblasti z vedení 401 a pak tuto oblast zasáhl ten rozsáhlý výpadek," sdělil Šula. Kabel, jímž to začalo, už mají v rukou odborníci a měli by zjistit, proč spadl. Vyšetřují také důvod výpadku elektrárny Ledvice.
"Vyšetřování počítáme, že bude minimálně v rámci nějakých týdnů. Ledvice tam měnily výkon nějakým způsobem, jestli tam docházelo k nějakému kývání nebo k čemu," uvedl Šula.
Tepelnou elektrárnu mezi městy Ledvice a Bílina vlastní společnost ČEZ. O něco menší výpadek elektřiny část Česka ochromil v červenci roku 2006.
Škody až 100 milionů
Škody se budou pohybovat kolem 100 milionů korun. Jde zatím ale jen o hrubé odhady. V domácnostech budou škody minimální, horší situace je u podniků, které musely přerušit výrobu.
Asi nejvíc to bylo vidět v Litvínově. Z komínů tamní rafinerie šlehaly plameny a stoupal hustý kouř. Provoz musel spalovat přebytečnou produkci. "Škody očekáváme že budou vysoké. Stále probíhá jejich vyčíslování," informoval mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl.
Zastavit se musela i mladoboleslavská automobilka. Během výpadku podnik nevyrobil kolem 200 vozů. "Výrobu společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí postihl výpadek proudu od 12:00 do 13:30. Náběh výroby byl postupný. Na podobné události jsme samozřejmě pojištěni," řekl vedoucí komunikace Tomáš Kotera.
[chooze:article;value:620723]
Blackout ale způsobil škody i menším firmám. Třeba pekařům. "Museli jsme vyhodit 160 kusů chlebů, které byly rozpracované. Následně tam stojí parta lidí, které musíte platit. Pro nás to znamená, že si musíme pořešit nějaký záložní generátor," podotkl majitel pekárny Zdiby Petr Pícha.
"Pro obchody blackout znamená, že budou muset odepsat část čerstvého zboží, které nemá trvanlivost. Ty škody budou v řádu milionů korun, přišly o příjmy, musely mít zavřeno. Daleko větší dopady jsou na gastronomii. Tam jsou v řádu desítek milionů," poznamenal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Výpadkem se budou zabývat i kraje. "Poměrně rychle začala vypadávat mobilní síť. To je možná největší slabina systému v rámci krizového řízení," prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Druhou slabinou je nízká zásoba pohonných hmot do diesel agregátů. V pátek stačila. V případě delšího výpadku je ale prý zaděláno na velký problém.
Liberecká nemocnice má na domácích přístrojích kolem 20 pacientů, převážně na umělé výživě či dialýzách, a řeší, zda je v případě výpadků dál vozit do nemocnice.
[chooze:article;value:620713]
Pan Schneider už je z nemocnice, kam při blackoutu musel, zase doma a rozhodně by uvítal, kdyby k přístroji na kyslík měl také záložní zdroj. "My už jsme to zvažovali. Zkušenosti jsou s tím negativní. Ta baterka, na kterou by ten přístroj běžel, má příliš nízkou kapacitu. A ten uživatel musí s tou záložní baterií umět zacházet," řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.
Zkažené potraviny z lednic lidé pojišťovnám zatím nehlásí. Několikahodinový výpadek by jim neměl ublížit.
Přenosová soustava je citlivá i na malé výpadky
Blackout, který postihl velkou část Česka, podle analytiků odhalil, jak citlivá je přenosová soustava i na relativně malé výpadky. Klíčové teď prý budou investice do posilování sítí. Většina vysokonapěťového vedení, včetně toho, které spadlo v pátek, totiž ještě stále není zdvojena, i když už podle plánu být měla.
Tuzemská přenosová soustava je robustní a silná, jedna z nejlepších v Evropě. Tak o ní ještě nedávno mluvili odborníci. V pátek se ukázalo, že tomu tak úplně nebude.
"Ten včerejší výpadek ukázal, jak je soustava citlivá i na relativně malé výpadky a jak i relativně malá závada na vedení může způsobit dominový efekt, který může vést až k relativně velkému omezení dodávky elektřiny," varoval analytik Martin Pacovský.
[chooze:article;value:620755]
Vysokonapěťovým vodičem z rozvodny to celé začalo. Nějakým způsobem se přerušil a spadl na zem. Tím došlo ke zkratu.
"Před 30 lety, když nebyly obnovitelné zdroje a lidé žili hodně podobným životem, tak ta spotřeba i výroba byly výrazně predikovatelnější, a proto se řídila jednodušeji. Takže v tom je to větší výzva na řízení," dodal analytik Radim Dohnal.
"Pro nás osobně je to určité ponaučení a možná i motivace. My jsme jako společnost v minulých dekádách možná nevěnovali tolik pozornosti právě důležitým investicím, a to není jenom otázka dokončení dálniční sítě, ale právě i modernizace energetických soustav," avizoval ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
[chooze:article;value:612382]
Většina vedení vysokého napětí v Česku není zdvojena. Včetně toho, kde vznikl výpadek. Jedná se navíc o jednu z nejstarších částí přenosových sítí, do provozu byla uvedena v roce 1961. "Jsme pomalí. A já si nemyslím, že to vyřeší nějaký zákon. Je to obecně taková naše agilita a spokojenost s málem. To si myslím, že je ten hlavní problém," doplnil Dohnal.
Velká část distribuční sítě má v modernizaci zpoždění. Včetně vysokonapěťového vedení V411, kde kabel spadl. Distribuční poplatky se přitom zvyšují. "Postupně ty investice plánujeme a toto vedení je plánováno zatím na příští rok," oznámil Šula.
Posílení odolnosti přenosové sítě je podle odborníků nejefektivnějším způsobem, jak se připravit na jinak nepředvídatelné situace.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.