Začala se šířit nová varianta covidu Stratus. Má jeden specifický příznak

Nová varianta koronaviru s oficiálním označením XFG, známá jako Stratus, začala ve světě převažovat velmi rychle. Nejprve se rozšířila v Indii a nyní dominuje už ve Velké Británii. Podle údajů globální databáze GISAID se během května objevila už ve 38 zemích světa. Stratus tvořil v posledním květnovém týdnu 22,7 % všech odevzdaných pozitivních vzorků. Přitom o měsíc dříve šlo jen o 7,4 %. píše americký technologický magazín Wired.

Podle lékařů má Stratus několik typických příznaků, z nichž nejvýraznějším je chrapot a podrážděné hrdlo. "Jedním z nejvíce patrných příznaků varianty Stratus je chrapot, který zahrnuje drsný nebo ochraptělý hlas," uvedl doktor Kaywaan Khan, britský praktický lékař a zakladatel kliniky Hannah London. Cituje jej deník Express. Dále se u nakažených často objevuje suchý kašel, bolest v krku, horečka, únava a bolesti svalů.

[chooze:article;value:562261]

​Stratus je kombinací dvou linií viru – LF.7 a LP.8.1.2 – a oproti předchozí dominantní variantě JN.1 vykazuje několik odlišných mutací na takzvaném spike proteinu, tedy na výběžcích viru, kterými se váže na lidské buňky. "Mutace na aminokyselinách 478 a 487 zvyšují schopnost unikat protilátkám," uvedla WHO ve své zprávě. Právě tato schopnost může Stratusu usnadnit šíření, i když lidé prodělali předchozí nákazu nebo jsou očkovaní.

Dobrou zprávou ale je, že nová varianta nezpůsobuje těžší průběh onemocnění. "Navzdory mutacím je důležité zmínit, že Stratus se nezdá být nebezpečnější než předchozí varianty Omikronu, co se týče závažnosti onemocnění, hospitalizací nebo úmrtí," zdůraznil doktor Khan.

[chooze:article;value:620192]

​Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila Stratus mezi tzv. "varianty pod dohledem", nicméně jeho rizikovost zhodnotila jako nízkou. I tak ale upozornila, že v některých zemích jihovýchodní Asie, kde se Stratus hojně vyskytuje, došlo k nárůstu počtu případů a hospitalizací. WHO zároveň ujistila, že současné vakcíny nadále poskytují ochranu proti symptomatickému i těžkému průběhu onemocnění.

Odborníci i nadále při podezření na covid doporučují testování, zejména pokud se u jedince objeví méně běžné příznaky. "Bez ohledu na to, jestli příznaky připomínají běžné nachlazení nebo chřipku, testování zůstává klíčovým krokem k vyloučení infekce koronavirem," připomněl doktor Khan.

Covid-19 se v Česku objevil před pěti lety. Na světě zemřelo přes sedm milionů lidí (2/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.