"Pátek nám ukázal, jak jsme na tom v podstatě dobře, protože ve srovnání třeba se Španělskem, kde ten blackout byl větší a trval déle, příčina byla samozřejmě také jiná, ale to nahození bylo poměrně rychlé. Nešlo o 8 nebo 10 hodin, ale poměrně rychle jsme se vlastně z toho dostali ven," zhodnotil Krčmář.
V Česku máme síť, která je schopná zvládat podobné situace, říká dále Krčmář. Nestalo se, že by byla celé země bez proudu, kaskádový efekt se podařilo zastavit.
Zároveň ale podle Krčmáře výpadek ukázal, že je potřeba dalších investic, stejně tak jako je nutné zjednodušit a urychlit výstavbu jak nových zdrojů, tak akumulačních zařízení.
"Do budoucnosti si musíme říct, jak se z toho poučit a jak zabránit tomu, aby ten efekt vůbec nastal, nebo co můžeme udělat pro to, abychom tady více lidem dodali třeba vlastní zdroje, abychom měli lépe fungující akumulační zařízení, jak třeba doinstalovat baterie a záložní systémy do budov, které je dneska nemají, protože víme, že spousta lidí uvízlo ve výtazích," shrnul.
Akumulátory jsou potřeba pro to, aby se ze sítě odstranil nadbytek energie, což bylo i příčinou pátečního výpadku.
[chooze:article;value:620713]
Rozvoji distribuční a přenosové soustavy nebo nových zdrojů brání v Česku dlouhé povolovací procesy nebo fenomén NIMBY, upozornil Krčmář. Zkratka NIMBY pochází z angličtiny a odkazuje na situaci, kdy lidé chtějí výstavbu, ať už se jedná například o jaderná úložiště, dopravní infrastrukturu či průmyslové zóny, ale ne aby probíhala v blízkosti jejich bydliště.
"Ukázalo se, že pokud chceme být do budoucna společnost, která funguje na základě elektrické energie, chceme mít ten komfort, který máme dneska, a možná ještě větší, tak se bez těchto staveb prostě neobejdeme. Musíme si jako společnost říct, jakým způsobem reagovat na skutečnost, že se v Česku na rozdíl třeba od Polska, Rumunska či Bulharska staví výrazně méně zdrojů a že u nás stavby trvají mnohem déle než tam," okomentoval Krčmář.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku. K dispozici jsou české titulky generované pomocí umělé inteligence.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.