Téměř 200 zaměstnanců fakultní nemocnice v Banské Bystrici zasáhl v uplynulých dnech prudký nárůst zažívacích potíží. U většiny z nich se jednalo o průjmy, zvracení a bolesti břicha, informoval web Topky.sk.
Zpočátku panovala obava, že jde o salmonelózu, laboratorní testy ji však vyloučily. Výsledky ukázaly, že za onemocněním stojí vysoce nakažlivý norovirus.
[chooze:article;value:620192]
Z celkového počtu 2 500 zaměstnanců potíže zasáhly zhruba 200 z nich, tedy poměrně velké množství personálu. Provoz nemocnice ale prý ohrožen nebyl.
Podle nemocnice totiž nebylo třeba hospitalizovat žádného ze zaměstnanců a situaci se podařilo zvládnout bez omezení provozu. "Jsme zvyklí, že při poskytování zdravotní péče se mohou vyskytnout mimořádné situace různého druhu. Máme připravené plány, jak přesouvat personál a zajistit jak plánované, tak akutní zákroky," uvedla náměstkyně pro ošetřovatelství Monika Trnovcová.
"Přenáší se buď kontaktem s nemocným člověkem, kontaminovaným jídlem, nebo dotykem infikovaných povrchů," dodala Trnovcová, kterou citoval web veřejnoprávní stanice STVR. Virus je podle odborníků běžný hlavně ve velkých kolektivech, kde se velmi snadno šíří.
Noroviry způsobují akutní průjmová onemocnění, která bývají provázena zvracením, bolestmi břicha, teplotou nebo bolestmi kloubů a svalů. Nemoc obvykle odezní během 12 až 60 hodin, ale v některých případech může vést až k těžké dehydrataci. Riziková skupina zahrnuje především seniory a chronicky nemocné pacienty.
[chooze:article;value:620501]
Z preventivních důvodů nařídilo vedení nemocnice důkladnou dezinfekci všech povrchů. "Byla nařízena dezinfekce povrchových ploch nad rámec standardního hygienického a epidemiologického režimu," uvedla mluvčí Rooseveltovy nemocnice Ružena Matašeje.
Regionální úřad veřejného zdravotnictví v Banské Bystrici mezitím pokračuje v epidemiologickém šetření. "Výsledky odběrů, které realizoval RÚVZ BB, neprokázaly přítomnost salmonel. Epidemiologické šetření tak nadále pokračuje," uvedl úřad v oficiálním stanovisku.
[chooze:article;value:620252]
Odborníci zároveň zdůrazňují, že nejúčinnější prevencí je důsledná osobní hygiena – především pravidelné a pečlivé mytí rukou. Dodávají, že norovirus je mimořádně odolný a v prostředí může přežívat i několik dní. Běžná dezinfekce často nestačí – klíčová je proto správná technika mytí rukou, používání dezinfekčních prostředků s virucidním účinkem a časté větrání prostor.
"Z toho jasně vyplývá i způsob zabránění infekce – důsledná osobní hygiena, mytí rukou před jídlem a hygiena prostředí. Jiná překážka pro šíření norovirových onemocnění, bohužel, zatím neexistuje," upozornila epidemioložka Mária Avdičová z banskobystrického Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví.
Českem se rychle šíří svrab. Nejvíc se onemocnění kůže šíří v Praze (7/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.