Mluvit o emocích je fajn, ale nesmí sloužit jako výmluva, říká Kantor o "sněhových vločkách"

Říkat o někom, že je sněhová vločka, může být velmi zjednodušující, hodnotí Kantor. V současné generaci mladých lidí jsou podle něj ti, kdo jsou odolnější, i ti méně odolní.

"V mladé generaci je určitě znát, že je větší důraz na to, jak moc se mluví o emocích. A to je vlastně na jedné straně fajn. Ale na druhé straně, když se mluví o emocích, tak je taky dobré mluvit o tom, jak ty emoce zvládat, a hledat nějaké nové způsoby zvládání emocí, jak se vyrovnávat se stresem. To je taky potřeba a musí to jít ruku v ruce," okomentoval.

Poznamenal, že nynější mladá generace prožila poměrně stresující události na rozdíl od jeho generace, která vyrůstala v dlouhodobém, poměrně klidném období. U nynějších mladých připomněl třeba pandemii covidu-19, kdy děti vypadly z normální socializace s vrstevníky.

[chooze:article;value:605798]

​Dalším důležitým vlivovým faktorem jsou sociální sítě. Ty mají podle kantora své pozitivní stránky, ale také negativní. "Mladý člověk je najednou v kontaktu s informacemi, na které třeba není připravený, a obzvlášť to můžou být nějaké informace vizuálního typu, tím myslím nějaké obrázky, videa, a může to také způsobovat stres," popsal.

Jako příklad uvedl pacientky s mentální anorexií, které na sociálních sledovaly jiné hubené lidi a jimž algoritmy posílaly více a více odkazů na tyto profily.

Dávat najevo emoce nevidí Kantor jako problém. Ale jak říká, nesmí se z toho stát výmluvy. "Že mám nějaké silné emoce, by znamenalo, že bych třeba neměl chodit do školy nebo že bych měl žít život způsobem, který úplně nevede k tomu, abych se správně rozvíjel," upřesnil.

[chooze:article;value:613822]

​Mluvení o emocích může být pro starší generaci stresující, protože pak třeba nemusí vědět, co si počít. A to může být jeden z faktorů, proč třeba rodiče nebo prarodiče nerozumí tomu, co se odehrává v životě jejich dětí či vnuků a vnuček.

"Odolnost se nebuduje tím, že jenom mluvíme o emocích a že se vyhýbáme podnětům, které nám způsobují stres. Ve velké míře se to tvoří tím, že si člověk ověřuje, že to zvládá, že vlastně podstupuje nějaké stresující události a že si ověřuje, že to zvládá ideálně," řekl Kantor.

Na sestřih rozhovoru se můžete podívat pod titulkem článku, celý díl najdete níže. Ve videích si můžete pustit titulky generované pomocí umělé inteligence.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.