Rodiny už nefrčí. Češi žijí nejčastěji sami nebo jen s jedním člověkem

Žít s partnerem a dětmi už nefrčí. Nejčastěji žijeme v jednočlenných domácnostech, ty už dohnaly počtem dvoučlenné. Domácností o třech a čtyřech lidech je po zhruba 16 procentech a těch, v nichž společně žije pět a více lidí, je pod pěti procenty.

"Ty jednočlenné stoupají především z důvodu stárnutí populace. Druhý významný faktor je velmi významný pokles plodnosti," upozornil demograf Ondřej Nývlt.

Samy žijí hlavně seniorky, ale také muži v mladém a středním věku. Počet těch, kteří žijí jen ve dvou, se za posledních 20 let nemění. "Partnerku mám, ale rodinu velkou nemám, protože si nemůžu zatím v momentální době dovolit děti. Samozřejmě děti chce každý, ale teď je na to ta nejhorší doba. Ohledně financí, co se vydávají z mzdy, tak všechno jde na potraviny a bydlení," popsal Marek Šostý, který žije s partnerkou.

[chooze:article;value:523242]

Rozhodnutí nemít děti nebo zůstat sám nebývá vždy ale jen o penězích. "Možnosti a obecně příležitosti ve světě každým rokem rostou, čehož se mladší generace velmi ráda chopí. A věnuje se třeba kariéře, cestování, vzdělávání," uvedl ekonom Pavel Peterka.

"Nejpreferovanějším soužitím je partnerské soužití. I v současné době převládají partnerské domácnosti buďto s dětmi, nebo bez dětí," řekl Nývlt. Domácností o více členech ubývá.

"My máme tři děti a čekáme čtvrté. Můj manžel šel do rodiny s tím, že chce mít hodně dětí. Já jsem zjistila, že láska se rodí jenom v rodině. My žijeme skromně, nechodíme do restaurací, já prostě vařím," vysvětlila maminka z šestičlenné rodiny Eliška Mojžíšová.

[chooze:article;value:607472]

Důsledkem toho, že Češi preferují být single nebo chtějí žít maximálně ve dvou, je to, že nás ubývá a například je potřeba víc bytů. Populace tak stárne a roztáčí se spirála. "Obecně starší populace může vést k tomu, že bude problém s financováním penzijního systému," varoval ekonom.

"Jeden z důsledků vidíme už teď. Zmenšuje se poptávka po velkých bytech a zvětšuje se poptávka po malých bytech," podotkl sociolog Tomáš Kostelecký.

Trend samostatného bydlení není typický jen pro Česko. Podobně je to i jinde ve světě, od Evropy přes USA až po Japonsko. A důvody jsou podobné: stárnutí populace, rostoucí individualismus, ale i záměrná bezdětnost jako životní styl.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.