Řadu slibů vláda nesplnila. Největší průšvih je digitalizace stavebního řízení

V lednu 2022 kabinet Petra Fialy schválil programové prohlášení. A ještě nedávno předseda vlády tvrdil, že se ho podařilo naplnit z 93 procent. S tím ale nesouhlasí opozice ani odborníci.

"Digitalizace je určitě velkým neúspěchem této vlády. Něco se podařilo zdigitalizovat, ale téměř vše překrylo, co bychom nejvíce potřebovali. To jsou vysoké ceny nemovitostí, které jsou způsobeny neprůchodným stavebním řízením. Nějaký projekt prosadit a začít stavět je téměř nemožné," kritizoval ekonom Petr Bartoň.

"Co nám vláda slibovala, jak nebude zvyšovat daně, jak bude snižovat administrativu, jak bude digitalizovat Česko, tak se jí nepodařilo skoro nic," vyčetl poslanec SPD Jan Hrnčíř.

[chooze:article;value:619513]

A známé rčení "sliby chyby" platí především pro digitalizaci stavebního řízení. Že se nepovedla, se shodnou téměř všichni. ​"Nemá cenu se obhajovat v otázce nezvládnuté digitalizace stavebního řízení, kde Starostové po Pirátech resort převzali. Podle mého názoru by větší dynamiku měla mít bytová výstavba," připustil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

"Mě mrzí, že ministr Kulhánek se v tom rozhodl nepokračovat. V momentě mého odchodu z vlády byla digitalizace stavebního řízení splněna na 80 procent a hovořilo se o třech měsících i v analýzách," řekl poslanec a někdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Vláda také nechtěla zvyšovat daně, ale ani to se nepovedlo. "Pokud se podíváme na ty nepřímé daně, tak se skutečně zátěž zvedla. Na druhou stranu to bylo nerealistické ve světle toho všeho, co se dělo. To znamená válka na Ukrajině, ceny energií, řada dalších věcí," přiblížil politolog Jiří Pehe.

[chooze:article;value:617219]

​Nepovedly se ale ani mnohem střízlivější plány. Třeba zálohování PET lahví a plechovek. "Ve veškerém normálním světě je to normální. Funguje i na Slovensku. Tady různé lobbistické zájmy toto jednání zablokovaly," komentoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Je pravdou, že se jim v průběhu volebního období podařily ty hlavní věci. To znamená konsolidační balíček, parametrické změny důchodové reformy. To znamená, že mohou argumentovat, že konsolidují veřejné rozpočty," vyčetl některé úspěchy vlády politolog Milan Školník.

Vláda ze svých neúspěchů viní i opozici a její sněmovní obstrukce. "Je pravda, že nejenom obstrukce, ale i institut mimořádných funkcí je v tomto volebním období nadmíru využíván a že tam není čas na ta klasická plenární zasedání, kde se řeší ty běžné zákony," dodal školník.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.