V Haagu začíná zásadní summit NATO. Česko zastupují Pavel i Lipavský

V nizozemském Haagu budou v úterý a ve středu jednat přední politici členských zemí Severoatlantické aliance. Na dlouho plánovaném summitu mají odsouhlasit především posílení kolektivní obrany, včetně již avizovaného závazku navýšit výdaje na obranu na úroveň 5 % HDP.

Tři a půl procenta má jít přímo na zbrojení, 1,5 % pak na vedlejší výdaje s obranou spojené. Dalšími tématy je podpora výroby zbraní a munice, posílení obranyschopnosti proti kyberútokům a sabotážím nebo podpora Ukrajiny v její obraně proti ruské invazi.

V této souvislosti se mluví o možném setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského. K tomu mělo dojít už v minulém týdnu na summitu G7. Trump jej ale předčasně opustil. A nejisté je i nyní. Podle webu Kyiv Post zatím dvoustranná jednání ani jedna strana oficiálně nepotvrdila.

[chooze:article;value:618861]

Českou delegaci povede prezident Petr Pavel, který v minulosti působil jako předseda aliančního vojenského výboru. Spolu s ním by podle vyjádření Černínského paláce měl do Nizozemska zamířit i ministr zahraničí Jan Lipavský (nes.), který se v úterý zúčastní pracovní večeře ve formátu Rady NATO–Ukrajina.

Česko plány na další navyšování obranných výdajů vnímá podle ministerstva zahraničí jako "snahu o spravedlivější sdílení břemene, ale zejména jako realistický odraz potřeb nezbytných k posílení obrany euroatlantického prostoru proti ruské hrozbě".

Ne všechny země to ale vidí stejně. Například Španělsko se proti navyšování obranných výdajů jasně postavilo a hrozilo, že bude výsledky summitu vetovat. Nakonec si ale podle webu Politico dojednalo změnu připravovaného usnesení, což by mu mělo umožnit výjimku. S aliančními rozhodnutími přitom musí souhlasit všichni členové.

[chooze:article;value:618350]

"Setkáváme se skutečně v historickém okamžiku, kdy čelíme významným a rostoucím výzvám pro naši bezpečnost. Vzhledem k tomu, že se svět stává nebezpečnějším, budou lídři spojeneckých zemí činit odvážná rozhodnutí k posílení naší kolektivní obrany a k tomu, aby se NATO stalo silnější, spravedlivější a ničivější aliancí," prohlásil pak k summitu generální tajemník NATO Mark Rutte.

Ten také členské země vyzval k posílení protivzdušné obrany, nákupům obrněné techniky a dělostřelecké munice. Vyslovil se také pro další podporu Ukrajiny. "Musíme i nadále zajišťovat, aby Ukrajina měla vše, co dnes potřebuje k obraně a v budoucnu k odstrašení. Naše podpora Ukrajiny je neochvějná a bude přetrvávat," zdůraznil.

Členské státy NATO by měly zvýšit své výdaje na obranu na 5 % HDP. Ne všichni jsou pro:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.