První satelitní snímky po útoku na Írán. Děsivá americká bomba způsobuje nezvyklé škody

[chooze:gallery;value:40808]

​V noci na neděli provedly Spojené státy rozsáhlý raketový útok mířený na Írán. Při něm zasáhly tři velká střediska tamního jaderného programu. Jak píše portál Guardian, rakety poškodily střediska Fordow, Natanz a Isfahán.

Svět už stačily oběhnout záběry ze zničené základy Fordow. Středisko se tam ukrývá uvnitř hory, která slouží jako přirozená ochrana. Američané proto při svém úderu museli využít speciální typ bomby.

​Snímky ze satelitu totiž ukazují dvě trojice kráterů, které po sobě zanechaly bomby typu GBU-57A. Ty podle portálu Defense Mirror zasáhly část hory, pod kterou se skrývaly haly s centrifugami nutnými pro obohacování uranu. Míra jejich poškození není známá.

[chooze:article;value:618650]

Bomb měli Američané na Fordow shodit celkem dvanáct. GBU-57A jsou vyvinuté k tomu, aby prorážely opevněné cíle. Proniknout tak mohou tvrzenými stěnami nebo i horninami. Jejich nasazení v Íránu je jejich prvním vojenským využitím v praxi.

Využité rakety obsahují nálože o hmotnosti přes 13 tun a jsou schopné se zavrtat až 61 metrů hluboko, než explodují. I snímky ukazují, že krátery nejsou moc velké a na povrchu nejsou viditelné rozsáhlé škody. Bomba totiž není navržena tak, aby vybuchla ihned po dopadu na zem. K explozi dochází, až když je hluboko pod zemí.

Dvě rakety tohoto typu měly zasáhnout také základnu v Natanzu. Kromě nich vystřelili Američané asi 30 raket typu Tomahawk, které skladují na svých ponorkách.

Nemyslím si, že úder USA znamená konec íránského jaderného programu, řekl Petříček:

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.